
Starí Afganci pri zbere úrody pred dvoma rokmi. FOTO – TASR/AP
Jedným z ťažko predvídateľných následkov útoku na Spojené štáty sa stal obrovský pád ceny afganského ópia, z ktorého sa vyrába heroín. Pred 11. septembrom sa jeden kilogram ópia predával za 700 amerických dolárov. V súčasnosti cena klesla na 200 až 300 dolárov za kilogram.
Taliban v Afganistane pestovanie makovíc v júli 2 000 oficiálne zakázal. Vládnu veľké pochybnosti, či sa práve vládne hnutie obchodovaním s ópiom neobohacuje ďalej. Odhady amerických tajných služieb hovoria, že Talibanu makovice ročne prinášajú 50 miliónov dolárov.
Prečo ku kolapsu na ópiovom trhu prišlo, sa dá vysvetľovať dvoma spôsobmi. Prvým je, že tí, ktorí ópium pestujú, sa snažia svojich zásob veľmi rýchlo zbaviť za každú cenu. Obávajú sa, že po americkom útoku prídu o svoje bohatstvo, keď im Američania všetko zničia. Spojené štáty sa netaja, že jedným z ich cieľov bude aj zničiť trh s drogami.
Podľa správ zo susedného Pakistanu je preto miestny trh s omamnými látkami produkciou z Afganistanu doslova zavalený, a tak ceny zákonite klesajú.
Druhé vysvetlenie je, že Taliban rozhodnutie o zákaze medzi obyčajnými pestovateľmi dôsledne dodržiava. Podľa predstaviteľov Organizácie spojených národov, ktorí v tejto krajine pôsobili, zákaz bol efektívny a produkcia klesla o 3-tisíc ton.
Podľa niektorých nepotvrdených správ Taliban v prípade napadnutia Spojenými štátmi tento zákaz zruší. Mnohým farmárom sa totiž cnie za vysokými zárobkami, o ktoré po zákaze prišli, a Taliban sa bude v krušných časoch po útoku chcieť ľuďom zapáčiť.
Siať novú úrodu treba v Afganistane v októbri a začiatkom novembra a obchodníci s vyhliadkou toho, že farmári na budúci rok dodajú viac tovaru, predpokladajú, že tohtoročné zásoby treba čím rýchlejšie predať – preto ceny klesajú. Pravda, tento variant neráta s americkým útokom. (zah)