Záchranári v utorok strhli poslednú časť newyorského Svetového obchodného strediska (WTC) – sedem poschodí vysokú kovovú konštrukciu mrakodrapu, ktorý sa zrútil pri útokoch 11. septembra. Jeden z najznámejších symbolov atentátu padol medzi trosky dvoch mrakodrapov.
„Zachováme čo najväčšiu časť z konštrukcie. Z niektorých častí by mal vzniknúť pamätník,“ oznámil starosta mesta Rudolph Giuliani. Uchovanie konštrukcie ako pamätníka obetiam navrhol riaditeľ newyorského Metropolitného múzea Philippe de Montebello.
Aj na pamätníku obetiam výbuchu v Oklahoma City v roku 1995 bol použitý kus žuly z budovy zničenej explóziou. Rodiny niektorých z nezvestných už vyslovili želanie vybudovať spomienkové miesto.
„Časť WTC sa stala metaforou útoku, ale bude tiež aj metaforou na obnovenie,“ hovorí de Montebello o kuse konštrukcie, ktorá trčala smerom do neba a priťahovala fotografov ako magnet. Zvaliť ju pomocou oceľových lán bolo treba najmä pre bezpečnosť záchranárov pokúšajúcich sa o zázrak – nájsť v troskách ešte niekoho živého.
Počet potvrdených obetí vo WTC sa zatiaľ zvýšil na 287, z ktorých 224 bolo identifikovaných. Počet nezvestných sa znížil na 6347. Šanca nájsť živých ľudí je už prakticky nulová.
Majiteľ dvojičiek Larry Silverstein oznámil, že chce na mieste tragédie vybudovať nové „twins“. Podľa niektorých názorov by na mieste mali postaviť ich repliku, iní si myslia, že vhodnejšie by bolo postaviť dva iné, ale rozhodne grandiózne mrakodrapy.
(mch)
Viac v rubrike TERORIZMUS