
„Dúfam, ževyjadrenia vicepremiéra Csákyho sú aspoň sčasti reálne," hovorí šéf košických oceliarní Ch. Navetta. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Európska komisia je ochotná ustúpiť v niektorých bodoch slovenským oceliarom. Vicepremiér pre európsku integráciu Pál Csáky dostal včera z Bruselu informáciu, že pre niektoré direktoriáty komisie je slovenský návrh, týkajúci sa obmedzenia produkcie ocele, prijateľný. „Niektoré direktoriáty však uprednostňujú tvrdší postup," dodal Csáky.
Brusel žiada od košických oceliarní U.S. Steel, aby už tento rok obmedzovali svoju produkciu a predaj, pričom slovenská strana tvrdí, že kvóty by mali začať platiť až po vstupe Slovenska do únie, teda v máji 2004. Na kvótach sa Slovensko dohodlo s Európskou úniou pri uzatváraní prístupovej kapitoly 'hospodárska súťaž' v súvislosti s desaťročnými daňovými prázdninami, ktoré košické huty na európskom trhu oproti konkurencii zvýhodňujú.
Dnes budú v Bruseli rokovať jednotlivé direktoriáty Európskej komisie, a v piatok by Slovensko malo dostať určitú odpoveď. „Na budúci týždeň ide premiér Mikuláš Dzurinda do Bruselu. Bol by som rád, keby dovtedy padlo finálne rozhodnutie," skonštatoval Csáky, ktorého úrad sa v Európskej komisii snaží presadiť závery, na ktorých sa vláda dohodla s oceliarňami.
„Dúfam, že vyjadrenia vicepremiéra Csákyho sú aspoň sčasti reálne. Celú záležitosť by sme radi pustili z hlavy," vyhlásil Christopher J. Navetta, prezident košických oceliarní U.S. Steel. Podľa neho sú európski komisári pod silným tlakom oceliarní z členských krajín únie. „Chcú z nás spraviť exemplárny príklad aj pre Poľsko a Česko," myslí si.
Navetta ani Csáky nespresnili, s akými konkrétnymi návrhmi slovenskí vyjednávači do Bruselu prišli. „Stále sa ešte vyjednáva, preto by som nerád uvádzal detaily našich návrhov," povedal Navetta. Podľa neoficiálnych infomácií by malo Slovensko lobovať za to, aby U.S. Steel mohol vyviezť oceľ vyrobenú nad rámec kvót do krajín mimo rozšírenej Európskej únie.
Košickým oceliarom neprekáža ani tak obmedzenie rastu predaja v krajinách rozšírenej únie, ako skôr obmedzenie rastu produkcie. „Produkčné kvóty sú pre nás viac reštriktívne. Akékoľvek obmedzenie ziskovosti spoločnosti by siahlo aj na mzdy našich zamestnancov," dodal Navetta s odvolaním sa na podiely zamestnancov na zisku firmy.
Kvóty pre U.S. Steel Košice
Daňové prázdniny
U.S. Steel pri preberaní košických hút dostal od vlády neobmedzené desaťročné daňové prázdniny. Keď Slovensko uzatváralo prístupovú kapitolu 'hospodárska súťaž', objem odpustených daní sa obmedzil na 500 miliónov dolárov.
Obmedzenie produkcie
Neplatenie daní zvýhodní U.S. Steel Košice v európskom konkurenčnom prostredí. Slovensko a oceliari sa preto s eurokomisármi dohodli na tom, že ročná produkcia valcovaných výrobkov nebude môcť ročne vzrásť o viac ako tri percentá. Toto opatrenie má platiť do konca daňových prázdnin, teda do roku 2009.
Obmedzenie predaja
Predaj košických hút v 25 krajinách rozšírenej Európskej únie nebude môcť počas trvania daňových prázdnin rásť o viac ako o dve percentá ročne. Toto obmedzenie U.S. Steelu až tak neprekáža, nadprodukciu by mohol predať v iných štátoch.