BRATISLAVA - Daňoví experti združení v Slovenskej komore daňových poradcov sa obávajú, že sa na Slovensku rozšíri „čierne" poradenstvo. Vláda chce totiž koncom roku 2004 komoru zrušiť. Potom bude môcť fungovať len ako dobrovoľné združenie. Vyplýva to z návrhu zákona o podmienkach poskytovania daňového poradenstva, ktorý na pripomienkové konanie predložilo ministerstvo financií.
„Komora svojich členov pravidelne vzdeláva a zaručuje sa za kvalitu ich služieb. Ak sa zruší, zákazník bude mať problém zistiť, ktorý expert mu dobre poradí a kto chce od neho iba vymámiť peniaze," tvrdí daňová poradkyňa a členka komory Silvia Bezáková.
Ministerstvo financií argumentuje snahou o zrušenie „nezdravého korporativizmu". „Po novom bude môcť získať osvedčenie o spôsobilosti na poskytovanie daňového poradenstva každý, kto úspešne absolvuje skúšky pred odbornou komisiou ministerstva financií. Komora na to už nebude mať žiadny vplyv," povedal hovorca rezortu financií Peter Papanek. Doteraz mohol licenciu na daňové poradenstvo získať len jej člen.
Vedenie komory sa obáva, že ako dobrovoľné združenie nebude mať z čoho existovať. V súčasnosti platí komore poradca-živnostník sedemtisíc korún ročne a právnická osoba dvadsaťtisíc. Poplatok za osvedčenie o spôsobilosti na výkon daňového poradenstva stojí okolo 15-tisíc korún. Komora má pritom 712 členov.
Ministerstvo financií tvrdí, že poplatky budú závisieť od dohody členov združenia dohodnú. „Ak schvália platenie poplatkov, môžu ich odvádzať. Ide o dobrovoľné združenie," vysvetľuje Papánek.
V prípade schválenia nového zákona o poskytovaní daňového poradenstva sa zruší platnosť súčasného zákona o daňových poradcoch a komore daňových poradcov. Tento zákon však ukladá povinnosť poradcom, poistiť sa pre prípad, ak by klientovi spôsobili škodu.
„Daňoví poradcovia budú musieť byť poistení aj naďalej. Táto stať zákona sa presunie do živnostenského zákona," dodáva Papánek. Napríklad pri poistnom šesťtisíc korún ročne sa chránia poradcovia do škody dvoch miliónov korún.
Komora by po novom mala svoju činnosť ukončiť do konca roku 2004. Každý poradca, ktorý bude chcieť vykonávať svoju činnosť aj v roku 2005, to bude musieť nahlásiť živnostenskému úradu a otvoriť si viazanú živnosť.
(im)
Daňová reforma vraj nezvýši ceny
BRATISLAVA - Napriek tomu, že od januára sa podstatne zmenia daňové zákony, nepredpokladajú daňoví poradcovia rast cien. „Ceny sa len mierne zdvihnú o vyššiu daň z pridanej hodnoty a rast cien energií," povedal prezident Slovenskej komory daňových poradcov Ján Oberhauser. Ani vstup Slovenska do Európskej únie nepovedie k zdraženiu. „Nemôžeme si to dovoliť. Ľudia by na to nemali," hovorí Oberhauser. Bežná „taxa" za služby európskeho poradcu je totiž desať až pätnásťkrát vyššia ako na Slovensku. Daňové služby budú podľa komory daňových poradcov zdražovať postupne počas niekoľkých rokov v závislosti od kúpnej schopnosti klientov.
Vstupom krajiny na európsky trh však už štát nebude udávať minimálnu cenu pre daňového poradcu. Dnes stojí hodinová rada podľa zákona minimálne tristo korún. „Po novom bude cena závisieť iba od dohody s klientom," dodáva Oberhauser. Bežná cena na trhu je spravidla vyššia ako udáva štát. „Pohybuje sa okolo osemto až tisíc korún za hodinu," tvrdí daňová poradkyňa firmy SBA Consult Silvia Bezáková. (im)
Koľko stojí poradca
minimálna cena za hodinu práce (zo zákona) 300 Sk
trhová cena za hodinu práce 800 - 1000 Sk
podanie jednoduchého daňového priznania do 3000 Sk
kontrola daňového priznania 1000 Sk za hodinu práce