Daniela Zemanovičová z Transparency International hovorí, že prípad Gabriel Karlin nie je ojedinelý, je len prvý, ku ktorému sú dôkazy. Podľa sledovaní indexov o korupcii majú aj politici vplyv na verejné zákazky. Tadiaľ aj tečú štátne peniaze cez súkromné firmy do rúk politikom.
Hoci politici takúto prax popierajú, prieskum Transparency International medzi slovenskými podnikateľmi hovorí niečo iné. Na otázku z tohtoročného prieskumu, prečo napríklad firmy finančne podporujú politické strany, až 55 percent podnikateľov uviedlo jeden dôvod snahu získať verejnú zákazku. Iný dôvod podpory politickej strane bola snaha dosadiť svojich ľudí do funkcií takto odpovedalo 47 percent opýtaných. Názor, že pri verejnom obstarávaní dochádza ku korupcii, zastáva 73 percent podnikateľov.
Premiér Mikuláš Dzurinda pred necelými štyrmi rokmi oslovil Transparency International Slovensko, aby pomohla vytvoriť Národný program boja proti korupcii.
Tento program si premiér vtedy verbálne osvojil. Daniela Zemanovičová hovorí, že sa napĺňa iba sčasti, nedodržiavajú sa termíny, do niektorých úloh vláda vôbec nešla. Zostáva problém klientelizmu a väzby na politické strany, slabých zákonov o konflikte záujmov, málo sa hovorí o hospodárení v monopoloch s účasťou štátu či o fondoch Európskej únie. (rf)