tomu, že Austrália žiadala o trávnatý povrch na otvorenom dvorci a nevidí zmysel hrať na tráve v hale. Španiel Jordi Arrese s ním súhlasí, ale nemecký rozhodca finále Norbert Peick je rozhodnutý uplatniť pravidlo medzinárodnej federácie.
Domáci už ohlásili zostavu na dvojhry, v ktorých hrajú Philippoussis a Hewitt a vo štvorhre Woodbridge s Arthursom. Woodbridge by sobotňajšou účasťou prekonal austrálsky rekord Quista v počte daviscupových štartov (28), o ktorý sa s ním delí a nastupuje na svoje 29. stretnutie. Hral všetky štvorhry (22:6) a v šiestich dvojhrách (3:3).
Taktickým ťahom Lopez?
Španieli špekulujú s vynechaním unaveného a nachladnutého Ferrera (zápal nosových dutín) a postavením Lopeza, ktorého zatiaľ potvrdili do štvorhry vedno s Corretjom. Madridský ľavoruký dlháň, 22-ročný Lopez, má daviscupovú premiéru, od vlani sa vyšplhal v ATP zo 62. na 28. miesto, tento rok zdolal nášho Hrbatého a Becka, dvakrát na rýchlom povrchu aj Nováka a raz Philippoussisa. V prípade jeho štartu v dvojhre by bol jednotkou tímu Moya a hral by s Hewittom už v piatok (vedie nad ním 5:3) a Lopez s Philippoussisom (1:1). Rozhodnutie malo padnúť dnes o 10.00 h miestneho času (včerajšia polnoc na Slovensku).
Jednotkou Brookes, Hewitt 89
Austrálčania sa predstavia publiku prvý raz v dejinách Davis Cupu s číslami na dresoch ako v tímových športoch. Čísla majú len na teplákoch, a to na nohaviciach a vrchoch vedno s menom a štátnym znakom. Čísla od 1 do 91 pridelila federácia Tennis Australia všetkým reprezentantom, ktorí hrali v DC podľa histórie. Tak napríklad jednotku má sir Norman Brookes a dvojku Anthony Wilding, z neskorších hráčov má Harry Hopman 22, Ken Rosewall 43, Rod Laver 47, John Newcombe 52, Tony Roche 54, Paul McNamee 72, Pat Cash 74 a Pat Rafter 85. Súčasný tím nastúpi s týmito číslami - kapitán John Fitzgerald 73, tréner Wally Masur 75, hráči Todd Woodbridge 83, Mark Philippoussis 86, Lleyton Hewitt 89 a Wayne Arthurs 90. Medzinárodná federácia toto nové pravidlo už schválila, Austrália má svetovú premiéru a predpokladá sa nasledovanie ďalších krajín.
Fanatics sľubujú peklo
Melbournské obecenstvo sľubuje Španielom hotové peklo aj za prehraté finále 2000 v Barcelone. Iniciátorom bojovej pohotovosti je vášnivá a v zlatozelených farbách pomaľovaná skupina s udomácneným názvom Fanatics, ktorá cestuje po svete za mužstvom na všetky daviscupové súboje, ale aj na grandslamové turnaje. Náklady hradí sčasti za pomoci sponzorov, ale najmä z vlastných dobrovoľných príspevkov. Členkou Fanatics je aj Newcombova manželka.
Španieli majú okrem armády novinárov podporu v austrálskych krajanoch, ktorých je nemálo. Corretja sa atmosféry nebojí: ,,Hewitt a ďalší rozjatrili staré rany spred troch rokov, ale ja som sa jemu a Rafterovi už osobne ospravedlnil. Ak sú nejaké nálady proti mne, budem sa s tým musieť vyrovnať, ale Austrálčanov rešpektujem a nikdy som v Melbourne nemal problémy."
ANDREJ BUČKO, Melbourne