BRUSEL - Kompromisný návrh ústavnej zmluvy EÚ, ktorý včera predsedajúce Taliansko rozoslalo ministrom zahraničia 25 členských a vstupujúcich krajín, neobsahuje žiadne pozoruhodné zmeny. Text bude podkladom, na ktorého základe budú ministri debatovať na summite v Neapole, ktorý sa zíde zajtra ráno. Bude to posledná reálna šanca zbaviť sa menších problémov, aby na bruselský summit 13. - 14. decembra zostali len tie politicky najhorúcejšie.
Šéf talianskej diplomacie Franco Frattini už v utorok v zahraničnom výbore Európskeho parlamentu povedal, že je návrh „veľmi blízko" projektu, na ktorom sa v lete dohodol Konvent o budúcom usporiadaní EÚ. Zachováva systém rozhodovania v Rade EÚ tzv. dvojitou väčšinou, zavrhuje teda režim podľa Zmluvy z Nice, na ktorého zachovaní zatiaľ trvajú Poľsko a Španielsko.
Navzdory tlaku úplnej väčšiny štátov sa Taliani definitívne nezriekajú nápadu, že by Európska komisia mala len 15 plnoprávnych členov, iba posilňujú postavenie tých neplnoprávnych.
Návrh trochu oslabuje ukotvenie „ministra zahraničia" únie v Európskej komisii a robí ho viac zodpovedným členským štátom, čo už včera EK kritizovala. Jej hovorca po zasadaní kolégia však uviedol, že inak sú komisári s navrhnutým textom viac-menej uzrozumení.
„Štruktúrovaná spolupráca" štátov EÚ v oblasti obrany sa má riadiť rovnakými pravidlami ako „zosilnená spolupráca" v iných oblastiach. Ustanovenie o vzájomnej vojenskej pomoci v prípade napadnutia je zachované, ale doplnené o formuláciu, že záväzky a spolupráce v tejto oblasti musia byť v súlade s povinnosťami plynúcimi z členstva v NATO. Severoatlantická organizácia má zostať pre svojich členov základom ich kolektívnej obrany.
Taliansko sa nevydalo na tenký ľad v otázke zmienky o Bohu v preambule ústavy, ktorú niektoré krajiny (Poľsko, Írsko, samotné Taliansko) žiadajú rovnako naliehavo, ako ju iní (Francúzsko) odmietajú. Vyložilo, že „v neskoršom štádiu" bude predložený návrh, ktorý pripomenie nielen kresťanské dedičstvo Európy, ale aj laickú povahu inštitúcií členských krajín EÚ.
(čtk)