
Jediný kandidát opozície na postgruzínskeho prezidenta Michail Saakašvili a terajšia dočasná hlava štátu a predsedníčka parlamentu Nino Burdžanadzeová.FOTO - REUTERS
Spoločným kandidátom opozície na gruzínskeho prezidenta sa stal hrdina posledných dní Michail Saakašvili. O priazeň voličov sa bude usilovať 4. januára 2004.
„Som pripravený zvíťaziť," vyhlásil sebavedome tridsaťpäťročný špecialista na medzinárodné právo, ktorý hovorí po anglicky, rusky, francúzsky a španielsky a dlho žil v Amerike. Nino Burdžanadzeová, ktorá je teraz dočasnou prezidentkou, sa vzdala kandidatúry, aby neštiepila sily už aj tak rozdrobenej opozície.
Keď oznamovala spoločného kandidáta, prerušili prívod elektriny v Tbilisi. Pravdepodobne išlo o úmyselnú provokáciu. Ďalšiu drámu Burdžanadzeová zažila na univerzite, kam prišla vyriešiť spor medzi študentami a prívržencami radikálneho hnutia KMARA. Namiesto toho sa obe strany v jej prítomnosti pobili.
Prihlášky s 50-tisíc podpismi občanov museli odovzdať ústrednej volebnej komisii do včerajšej polnoci. O gruzínsky trón sa bude teda usilovať iba 5 mužov. Saakašvili je jasným favoritom. Okrem neho je ďalšou výraznejšou osobnosťou medzi kandidátmi iba exminister bezpečnosti, ktorý žije v ruskom exile, Igor Georgadze.
Najväčším nebezpečím, ktoré teraz podľa odborníkov hrozí Gruzínsku, je rozpad krajiny. Asi tretina územia Gruzínska je dlhodobo mimo kontroly centrálnej vlády. Predstavitelia troch separatistických oblastí sa včera radili v Moskve s ruským premiérom Michailom Kasjanovom.
Vodca Adžarska Aslan Abašidze zopakoval, že súčasná gruzínska moc je nelegitímna a ultranacionalistická. Ním vedená strana „Obroda" sa preto nezúčastní na zasadaní parlamentu v Tbilisi. Na území Adžarska je vyhlásený výnimočný stav, spojenie s hlavným mestom je obmedzené. Na otázku moskovských novinárov, či sa Adžarsko od Gruzínska odtrhne, však odpovedal: „Nebudeme sa oddeľovať."
Na rozdiel od neho vodca Južného Osetska Eduard Kokoity otvorene vyhlásil: „Máme politické i historické dôvody usilovať o pripojenie k Rusku."
Tretia zo separatistických oblastí - Abcházsko je viac ako desať rokov de facto súčasťou Ruska.
Moskva podporuje separatistické snahy všetkých troch oblastí, i keď na oficiálnej úrovni tvrdí, že je za zachovanie celistvosti Gruzínska. Pritom Osetsku i Abcházsku na rozdiel od zvyšku Gruzínska Rusi zmiernili vízový režim a s Adžarskom o rovnakej veci rokovali včera.
Väčšina obyvateľov Abcházska sa navyše chystá zúčastniť na blížiacich sa ruských parlamentných voľbách. Bude to ďalší krok k odtrhnutiu Abcházska od Gruzínska. Ruské ministerstvo zahraničia podivnú prax, keď občania cudzieho štátu budú voliť poslancov ruského parlamentu, umožnilo vydávaním špeciálnych pečiatok do pasov Abcházcov.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME