„Myslím, že to len dokazuje, čo tvrdím už dlhšie, že situácia na Slovensku sa v posledných dvoch rokoch výrazne zmenila," tvrdí český analytik Ivan Gabal, ktorý je na Slovensku manažérom projektu o korupcii.
Podľa prieskumov sú občania u nás presvedčení o prebujnenosti korupcie na všetkých úrovniach vrátane politiky. „Teraz to síce môže slúžiť ako dôkaz, že politika je skorumpovaná, ale zároveň to vyvolá nádej, že niečo sa mení na lepšie," myslí si Gabal.
Pozitívny efekt očakáva aj sociológ Michal Vašečka. Ľudia sa môžu presvedčiť, že zákony platia aj pre tých, „ktorých verejnosť dlhodobo vníma ako nedotknuteľných, lebo si to vedeli vybaviť".
Aj keď korupcia nie je menšia ako v minulosti, zmenilo sa podľa Vašečku to, že ministri odchádzajú po rôznych podozreniach z funkcií. „Celé 90. roky to ani neprichádzalo do úvahy," povedal Vašečka.
Vedúceho Odboru boja proti korupcii Jána Hrubalu úspech polície potešil. „Je to dôkaz toho, že pokiaľ sa občan rozhodne neprijať hru korupčníka, tak má veľkú šancu na úspech," povedal. Verí, že po tejto kauze budú ľudia viac spolupracovať s políciou. Hrubala si nemyslí, že je Karlinov prípad výnimočný a je presvedčený, že ich bude viac.
Súhlasí s ním aj Vašečka. Za paradoxné považuje, že sa málo z existujúcich podozrení podarilo preukázať „napriek tomu, že dôkazy boli zjavné širokej verejnosti".
Gabal tvrdí, že v boji proti korupcii sme pred Českom vďaka novým protikorupčným zákonom. Patria sem aj ustanovenia o agentovi - provokatérovi. Tlak verejnosti už u nás podľa Gabala začína prinášať výsledky. „Na Slovensku môže dôjsť k významnému obratu, po ktorom sa spoločnosť začne čistiť vo všetkých úrovniach," dodal.
ROMAN PATAJ