
Predseda Európskej komisie Romano Prodi (vľavo), ktorý pred rokom označil pakt stability za „stupídny", sa pred zasadnutímministrov krajín eurozóny v Bruseli porozprával s nemeckým ministrom financií Hansom Eichelom.FOTO - TASR/AFP
Ministri financií členských krajín nesúhlasili s tým, aby Nemecko a Francúzsko pykali za to, že tri roky po sebe nedodržali rozpočtové pravidlá paktu stability. Návrh na pokutu iniciovala Európska komisia, ktorá vychádzala zo sankčných mechanizmov európskych dohôd. Ich obídenie považujú niektorí európski politici za hrozbu pre budúcnosť Európy.
„Dnešok nie je príliš dobrý deň pre Európu, ani pre európsku ekonomiku," vyhlásil včera španielsky premiér Jose Maria Aznar. Jeho krajina napriek problémom dokázala naplniť kľúčový bod paktu stability a nedovolila, aby schodok verejných financií prekročil tri percentá hrubého domáceho produktu. Nemecku a Francúzsku, dvom najsilenejším ekonomikám, sa to nedarí už tri roky. Nasledovať teda mali sankcie, lenže väčšina európskych ministrov financií bola proti ich uplatneniu. „Rada (ministrov) zatiaľ rozhodla nepostupovať na základe odporúčania Európskej komisie," píše sa v oboch uzneseniach - jednom o Nemecku a druhom o Francúzsku.
Niektorí pozorovatelia to považujú za aroganciu Nemecka a Francúzska, ktorou trpia menšie krajiny. Ich diplomati poukázali na to, že Portugalsko bolo za podobné hriechy nemilosrdne potrestané a rovnaký osud by čakal hocikoho - s výnimkou Paríža a Berlína.
Proti beztrestnému porušovaniu paktu stability hlasovalo Španielsko, Holandsko, Fínsko a Rakúsko. Predstavitelia týchto krajín potom skritizovali rozhodnutie rady ministrov a varovali pred jeho dôsledkami. „Európska komisia bola odstavená na vedľajšiu koľaj, a to je pre Európsku úniu veľmi vážne," povedal Gerrit Zalm, holandský minister financií.
Niektorí ekonómovia upozornili na to, že ignorovanie paktu dáva zlý signál budúcim členom únie. „Ukazuje to na možnosť vyhnúť sa reštriktívnym opatreniam. Jediná cesta, ako mať súdržnú rozpočtovú politiku teraz a po rozšírení únie, je rešpektovať dohody vrátane disciplinárnych krokov," povedal Boguslaw Grabowski z Poľskej centrálnej banky.
Rada ministrov financií sa včera popoludní napokon rozhodla zmierniť zlý dojem z pondelkového zasadnutia. „Rada potvrdzuje svoju silnú oddanosť zdravým verejným financiám ako základu na hospodársky rast a zvyšovanie zamestnanosti," napísali európski ministri v spoločnej deklarácii.
Pakt stability a rastu
Pakt stability bol zavedený v roku 1996 na naliehanie Nemecka ako tvrdý mechanizmus, ktorý má zabrániť, aby vlády narušovali fungovanie jednotnej meny ľubovoľným nakladaním s verejnými peniazmi. Postupom času sa ukázalo, že v období ekonomického útlmu pôsobí ako zvieracia kazajka, teda nedovolí postihnutým ekonomikám rýchlo sa spamätať. . (čtk)
Komentáre k porušeniu paktu stability„Pakt bol teraz úplne zrušený. Európska komisia bola odstavená na vedľajšiu koľaj, a to je pre Európsku úniu veľmi vážne."
Gerrit Zalm, holandský minister financií
*
„Dnešok nie je príliš dobrý deň pre Európu ani pre európsku ekonomiku".
José María Aznar, španielsky premiér
*
„Komisia hlboko ľutuje, že sa tieto návrhy nedržia ducha a pravidiel zmluvy EÚ a Paktu stability a rastu vo veci rozpočtovej disciplíny. Komisia bude naďalej aplikovať pravidlá zmluvy a vyhradzuje si teda právo preskúmať dôsledky týchto záverov v prípade ich konečného prijatia a rozhodnúť o možných krokoch, ktoré z toho vyplynú."
Pedro Solbes, európsky komisár pre menové záležitosti
*
„Až budúcnosť nám povie, čo sa vlastne s paktom stalo, teraz to nevieme."
Antti Kalliomäki, fínsky minister financií
*
Je to politické rozhodnutie. Avšak z procedurálneho hľadiska, teda okrem paktu, je to, samozrejme, úplne neprijateľné (...) Je poľutovaniahodné, že nemohlo byť prijaté odporúčanie Európskej komisie, na druhej strane je však dobré, že Francúzsko i Nemecko na rok 2004 a 2005 sľúbili postúpiť v konsolidácii."
Heinz Grasser, rakúsky minister financií
(reuters, čtk)
Autor: čtk