
Polícia odviedla v pondelok večer dvoch zo zadržaných na súdne vypočúvanie. Súd ich napokon spolu s ďalšími siedmimi mužmi včera obvinil z napomáhania terorizmu.FOTO - REUTERS
i" predchádzalo niekoľkohodinové nočné vypočúvanie.
Ďalšie tri osoby, ktoré tiež patrili ku skupine zadržanej tesne po útokoch, včera prepustili. Štyroch mužov pustili turecké orgány na slobodu už v pondelok.
K atentátom, pri ktorých zahynulo 30 osôb, sa prihlásila skupina, ktorá má blízko k teroristickej sieti al-Káida. Iba päť dní pred útokmi proti konzulátu a pobočke banky zaútočili teroristi i na dve synagógy, pričom vtedy zomrelo 25 ľudí. Turecký premiér však včera vyhlásil, že sa zatiaľ nedokázalo, že páchatelia oboch sérií útokov boli členmi tejto teroristickej siete. Podľa neho to však boli Turci s rozsiahlymi stykmi.
Medzi podozrivými, ktorých včera obžalovali, sú aj príbuzní jedného zo samovražedných atentátnikov, ktorí zomreli pri útoku na synagógy. Ten údajne pochádzal z provincie Bingöl na juhovýchode krajiny v blízkosti hranice s Iránom a Sýriou, kde ho aj v tichosti pochovali. Provincia je v Turecku známa ako bašta islamského fundamentalizmu.
Premiér Recep Tyyip Erdogan však včera spájanie islamu s terorizmom odmietol ako chybné. „Trápi ma to. Nemôžem vystáť frázu islamský terorizmus," povedal v televíznom vystúpení v predvečer trojdňového sviatku pri príležitosti ukončenia ramadánu. Erdogan však napriek tomu Turkov vyzval, aby sa pokúsili terorizmu čeliť. „Toto je vojna medzi spravodlivosťou a krutosťou, medzi dobrom a zlom a pravdou a klamom," povedal. „Máme právo očakávať, že každá citlivá osoba sa postaví na stranu spravodlivosti, dobra a pravdy."
Pred niekoľkými dňami sa v tureckých médiách objavili informácie, že provinciu Bingöl navštívi aj tím britských detektívov, ktorí teraz v Turecku vyšetrujú okolností útokov. Minister zahraničných vecí Abdullah Gül to však včera poprel.
(reuters, mm)