ĽUBĽANA - Slovinský ústavný súd rozhodol o oprávnenosti reštitučného nároku rakúskej šľachtičnej, ktorej bol po vojne znárodnený majetok v čase, keď ešte bola juhoslovanskou občiankou. Súd tak zrušil opačné výroky nižších inštancií a vyvolal pobúrenie slovinských národoveckých kruhov, ktoré v tom vidia prielom do povojnových vyvlastňovacích dekrétov, namierených proti nemeckým nepriateľom štátu.
Grófka Maria Iphinegia Zichyová zomrela v roku 1997. Jej dediči požadujú vydanie 1200 hektárov pôdy, mnohých hospodárskych budov a hradu, majetok v hodnote desať miliónov eur v oblasti Prekmurje, ležiacom vo výbežku Slovinska medzi Maďarskom a Rakúskom.
Grófka po vyvlastnení odišla do Rakúska a získala tam občianstvo. Práve vzhľadom na to dosiaľ slovinské súdy jej reštitučné nároky odmietali. Podľa rakúskej ústavy malo svojich občanov odškodniť Rakúsko.
Podľa výroku slovinského ústavného súdu však tento prístup porušuje rovnosť pred zákonom, pretože so všetkými bývalými juhoslovanskými občanmi musí byť zachádzané rovnako bez ohľadu na to, či neskôr získali občianstvo inej krajiny.
Pozorovateľov upozorňujú, že Slovinsku teraz hrozí znovuotvorenie asi 500 reštitučných žalôb. Predák nacionalistickej strany Zmago Jelinčič na to vyhlásil, že „o reštitúcie teraz môžu žiadať všetci vysídlenci vrátane príslušníkov SS a gestapa." Rakúske vysídlenecké kruhy vyčíslili sporný majetok vrátane úrokov na 60 miliárd eur, tvrdí Jelinčič. (čtk)