
Koniec ramadánu v Iraku: modlitby a oslavy boli pod prísnou kontrolou amerických vojakov. Posvätný mesiac bol totiž plný násilia.FOTO - TASR/AP
Veriaci hlavne v Iraku a Saudskej Arábii preto dúfali, že pokojne a bez incidentov prebehne aspoň sviatok, ktorý ich má hostinami, darčekmi pre deti a návštevami u priateľov a príbuzných odškodniť za predchádzajúci pôst.
Ramadán, počas ktorého nesmú pravoverní moslimovia od východu do západu slnka jesť, piť, fajčiť ani mať pohlavný styk, trvá podľa moslimského lunárneho kalendára 29 alebo 30 dní. Íd al-fitr sa začína potom, ako sa na oblohe objaví kosáčik nového mesiaca. To je však často ťažké určiť, a tak sa ľudia obvykle spoliehajú na astrologické údaje a ukončenie ramadánu závisí výhradne od oznámenia duchovných.
Pre irackých sunnitov sa tak už začal sviatok v pondelok ráno, rovnako ako v Líbyi, ktorá sa spoľahla na astrologické výpočty. Včera sa druhého z dvoch hlavných islamských sviatkov dočkali moslimovia v ostatných arabských krajinách a ramadán sa skončil aj pre ich spoluveriacich v ostatných krajinách sveta.
Ešte počkať si museli už len irackí šíiti, ktorých ich najvyšší duchovný orgán včera vyzval, aby sledovali objavenie nového mesiaca večer. Íd al-fitr by sa tak pre nich začal až dnes.
Zo sviatku ukončenia pôstu majú pre darčeky radosť predovšetkým deti a tiež obchodníci. Ich obchodíky sú totiž plné ľudí, ktorí sa zásobujú tradičnými lahôdkami. V Jordánsku sa po mesiaci znovu otvorili i predajne s alkoholom. Mnoho hotelov v arabských štátoch vyzdobilo svoje vstupné priestory girlandami farebných žiaroviek.
Ramadán, ktorý je pre moslimov mesiacom duchovnej obrody a časom charity a meditácií, bol tento rok mimoriadne krvavý. Už prvé dni tohto mesiaca zatienil útok proti rezidenčným komplexom v saudskoarabskom Rijáde, pri ktorom zahynulo päť ľudí a viac ako 80 ich bolo zranených. Nasledoval atentát proti talianskej vojenskej základni v juhoirackej Násiriji, kde zabili 26 ľudí, z toho 19 Talianov.
Ďalší ľudia umierali v tureckom Istanbule - pri útokoch na dve synagógy zahynulo 23 ľudí, o päť dní neskôr nabehli autá naložené trhavinami do budovy britského konzulátu a pobočky londýnskej banky: zabitých bolo 30 ľudí. (čtk)