Apartheidová polícia na základe ich informácií podnikala odvetné, často brutálne operácie proti politickým oponentom. Bývalým informátorom dnes vo výkone verejných funkcií nebráni nijaký lustračný zákon.
„Po páde apartheidu sa rozumelo, že verejným funkciám sa budú vyhýbať sami," vysvetľuje odborník na tajné služby Helmoed-Römer Heitman. To v juhoafrickej štátnej správe platilo až do minulého týždňa.
Pred nezávislou komisiou, ktorá vyšetruje korupčný škandál juhoafrického viceprezidenta Jacoba Zumu, sa z tajnej spolupráce s apartheidom navzájom obvinili bývalý minister dopravy Mac Maharaj a generálny prokurátor Bulelani Ngcuka.
Dôkazy, s ktorými sa poponáhľali investigatívni žurnalisti, zatiaľ mieria len proti Ngcukovi. Denník This Day potvrdil, že ide o tajného spolupracovníka apartheidovej polície s krycím kódom RS452.
Generálny prokurátor mal v minulosti donášať na disidentov z právnických kruhov. To samozrejme otriaslo nezávislou juhoafrickou justíciou. Ngcuka je známy svojím nekompromisným postojom pri vyšetrovaní korupčných afér.
Minulý rok mu za obeť padol nielen predseda poslaneckého klubu vládneho Afrického národného kongresu (ANC) Tony Yengeni, ale aj bývalá manželka juhoafrického exprezidenta a legendárna škandalistka Winnie Mandelová.
Ngcukovi sa Mandelovú podarilo usvedčiť z finančných podvodov aj napriek neochote súdu. Za paradox sa dnes považuje najmä to, že Mandelová, ktorá proti informátorom vystupovala za apartheidu, sa stala obeťou jedného z nich v demokratických pomeroch.
Ngcuka kolaboráciu s apartheidom rezolútne odmieta. ANC vraj proti nemu vedie diskreditačnú kampaň.
Novinári medzitým pátrajú po ďalších špiónoch. Bývalý šéf tajných operácií (vtedy exilového) ANC Mo Shaik sľubuje, že na najvyšších politických miestach vrátane vládneho kabinetu ich v súčasnosti sedí „oveľa viac".
„Je to pravdepodobné," myslí si odborník na tajné služby Helmoed-Römer Heitman, „veď s apartheidom kolaborovali státisíce černochov." Informátori sa podľa neho našli aj medzi Mandelovými spoluväzňami a najbližšími príbuznými.
Autor: Roman Lipták, Pretória pre SME