Jeho výroky zazneli v čase, keď predsednícka krajina únie Taliansko tvrdí, že sa blíži k dohode o ústave, a vyjadruje nádej, že do decembra bude známy jej definitívny text.
Bezpečnosť, zahraničie a dane
Euroskeptici z ostrovov prvýkrát jasne povedali, to o čom už dlhšie šepkali. Pozorovatelia hovoria, že starostlivo načasovaný „únik informácií" niekoľko dní pred rozhodujúcim summitom v Neapole, má partnerom v únii naznačiť, o čom Briti nechcú diskutovať.
Briti nadšenie z projektu Giscardovho konventu limitujú svojou snahou udržať si pod národnou kontrolou otázky bezpečnosti a zahraničnej politiky, sociálnych vecí a daní (to je napokon aj jedna z predstáv Slovenska). Ich súhlas s textom ústavnej zmluvy sa teda končí tam, kde sa začínajú pokusy hlasovať o všetkých položkách európskej agendy kvalifikovanou väčšinou.
Európa konsenzu
Francúzski diplomati ešte minulý týždeň naznačovali, že veria, že Britov sa podarí presvedčiť, aby sa vzdali svojej požiadavky na právo veta. Ich predstava bola taká, že keď povolia Briti, povolia aj malé štáty. Zrušenie práva veta zapadá do prevažne francúzskej predstavy Európy konsenzu, kde sa k riešeniam dospieva po hodinách ústupkov. Nezapadá ale do ostrovnej filozofie Britov.
Britský minister financií Gordon Brown na stretnutí s podnikateľskou elitou v pondelok povedal, že zavádzanie trhových regulácií a unifikácie zo strany Bruselu vedie k „podkopaniu európskej konkurencieschopnosti". Aj keď sa v návrhu ústavnej zmluvy nehovorí priamo o unifikácii daní, existujú obavy, že to neznamená, že by sa k nej nemohlo pristúpiť.
Slabý minister zahraničia
Britské úsilie o udržanie práva veta v oblasti bezpečnosti a zahraničnej politiky je známe dlhšie. Posledný ústupok Británie v tejto oblasti je zrejme súhlas s utvorením funkcie európskeho ministra zahraničných vecí.
Jeho pozícia však bude značne limitovaná, ak sa presadí britská požiadavka na právo veta v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politike. Únii tak bude hroziť podobné vajatanie ako v prípade irackej krízy.
Na druhej strane však bude poistkou proti „vtiahnutiu" jednotlivých krajín do nežiaducich diplomatických či dokonca vojenských „dobrodružstiev".
Nepotopte to
Ohlasy na opakované vymedzenie britskej červenej línie sú hlavne zo strany predsedníckeho Talianska negatívne. Minister zahraničia Franco Frattini v denníku Il Giornale vyzval krajiny, ktoré majú úmysel „potopiť" text ústavnej zmluvy, aby to jasne povedali. Myslel hlavne na Poľsko, Španielsko a Britániu. Povedal, že sú otvorení aj iným riešeniam, ale nemyslí si, že cestou by malo byť zotrvanie pri zmluve z Nice. „Všetci v Európe Nice kritizovali."
Pravdepodobnosť, že Briti by skutočne vetovali prijatie ústavnej zmluvy, je podľa pozorovateľov len teoretická. Nevylučujú však, že podobne radikálny postoj zaujmú aj Poliaci a Španieli.
Potom by svoje požiadavky mohli vrátiť na stôl aj ostatné krajiny. Proces prijímania európskej ústavy by sa spomalil a je možné, že rozšírená únia by skutočne načas fungovala podľa starých pravidiel.