
Taliansky premiér Sivlvio Berlusconi spieva s gitaristomMarianom Apicellom na sardínskom ostrove. Televízia Mediaset odvysielala klip spievajúceho premiéra v septembri. Berlusconi pre Apicellovo nové album napísal sedem piesní. FOTO ČTK/AP
Šou pokračuje, nech si predseda vlády a jeho suita robia čokoľvek. Talianska herečka Sabina Guzzantiová patrí medzi nemilosrdných politických satirikov. Jej ostrosť v krajine, kde 90 percent súkromných médií kontroluje priamo či nepriamo rodina premiéra Silvia Berlusconiho, narazila na nepochopenie. Satirička sa nevzdáva a vysiela ďalej akurát sa na ňu Taliani nepozerajú v televízii, ale v kinách.
Obavy talianskej verejonoprávnej televízie vysielať ostré šľahy Guzzantiovej proti premiérovi trochu pripomína osud Večerov Milana Markoviča v polovici 90. rokov na Slovensku. Talianka sa však nemusí so svojou šou sťahovať do inej krajiny zatiaľ jej pomáhajú satelity a nadšenie Talianov zvedavých na jej program.
Guzzantiová si v prvom diele satirického programu RaiOT verejnoprávnej RAI uťahovala z Berlusconiho a súkromnej spoločnosti Mediaset, ktorú ovláda jeho rodina.
Dozorná rada RAI pozastavila vysielanie ešte minulý týždeň. Nepáčilo sa poslancom vládnej koalície. Tvrdili, že ľavičiarska propaganda by sa nemala platiť z peňazí daňových poplatníkov. Mediaset sa zasa sťažoval na lži a nevhodné narážky, ktoré poškodili obchodné meno spoločnosti a znevážili jeho pracovníkov. Satiričku zažalovali.
Nasledovali vyjadrenia viacerých členov Rady RAI hodné parodovania v satirickej šou. Tvrdili, že osobne sú za politickú satiru, ale Guzzantiová už predsa len zašla príliš ďaleko. Rada preto radšej rozhodla o dočasnom zastavení programu, kým súd nerozhodne o žalobe Mediasetu.
„Nemôžeme ísť do televízie? Tak si šou budeme vysielať sami," prihovorila sa Guzzantiová divákom z rímskeho divadla, odkiaľ sa pomocou sympatizujúcej satelitnej spoločnosti vysielala druhá časť jej programu.
Reuters píše, že v mestách sa od Álp až po Sicíliu otvorili kiná, aby si diváci na plátne pozreli, ako sa satirička opäť púšťa do divých výpadov proti premiérovi, jeho vláde a talianskemu mediálnemu trhu.
Problémy Guzzantiovej opäť upozornili na konflikt záujmov, o ktorom sa hovorilo už pred Berlusconiho zvolením. Premiér má veľkú výkonnú, ale aj mediálnu silu a obratne to využíva. Mediaset vysiela skleslé programy a seriály, ktorých prostoduchosť desí intelektuálov. Ešte horšie je to so spravodajstvom, ktoré je nekritické k vládnej koalícii. Krotká je už aj verejnoprávna RAI.
Reuters upozorňuje, že búrka prichádza v čase nevýhodnom pre vládu. V parlamente sa má dnes rozhodnúť o mediálnom zákone, ktorý by umožnil ešte ďalej posilniť a rozšíriť Berlusconiho mediálne impérium.
Guzzantiová má široký okruh prívržencov medzi opozíciou, intelektuálmi (nositeľ Nobelovej ceny spisovateľ Dario Fo) aj divákmi (prvú časť pozerali dva milióny ľudí).
Zasahujem miesta, kde to najviac bolí, tvrdí satitička. „Taliansko je na 53. mieste v svetovom rebríčku slobody tlače za Beninom, Ghanou a Bolívou," čítala ešte vo svojej prvej šou informácie organizácie Reportéri bez hraníc. „Počuli ste niekedy o tom v správach? Nie."
MAREK CHORVATOVIČ