.
Generálny prokurátor Milan Hanzel si myslí, že sa prejavila snaha výkonnej moci ovládnuť prokuratúru. Hovorí, že prokuratúru sa pokúšajú škandalizovať, nepovedal však kto. Ako príklad spomenul „útoky" na postup prokuratúry pri rozhodovaní o väzbe Ivana Lexu, či v kauze „skupinka". „Boli sme ohovorení a nič pravdy na tom nebolo," povedal.
Minister Lipšic odmieta obvinenia, že ministerstvo spravodlivosti sa snaží o nadvládu nad prokuratúrou. Už dnes je podľa neho súčasťou výkonnej moci a jej „podriadenie" si nevie predstaviť.
Novelu zákona ministerstvo pripravuje od začiatku roka. Spočiatku na nej spolupracovali aj prokurátori, neskôr z komisie odišli, lebo neprijala ich pripomienky. „Výsledok je taký, aký je návrh zákona, ktorý je protiústavný," vyhlásil Ctibor Košťál, námestník generálnej prokuratúry.
Lipšic si až do včera spoluprácu pochvaľoval. Včera názor zmenil, niektoré argumenty prokuratúry podľa neho naznačujú stratu úsudku. „Prokuratúra stratila istú dávku šarmu," povedal.
Hanzel je presvedčený, že zákon by zasiahol aj do uzavretej prístupovej kapitoly zameranej na justíciu a prokuratúru. Lipšic argumentuje, že v jej záveroch nie je ani slovo o prokuratúre, ktorú si môže každá krajina únie usporiadať po svojom. V minulosti viackrát kritizoval príliš silné postavenie prokuratúry na Slovensku. „Ak niekto tvrdí o tejto prokuratúre, že je výplodom sovietskeho režimu, tak chváli sovietsky režim v tom, že tam mali nezávislú a samostatnú prokuratúru," odpovedá Hanzel.
Za jedinú prijateľnú časť novely zákona vedenie prokuratúry označilo sprísnenie sankcií za porušenie disciplíny, aby boli porovnateľné so súdnictvom. Aj tu však chce navrhnúť Hanzel vlastné riešenie.
Hanzel kritizoval aj preberanie právnych vzorov z rôznych častí sveta. Zásada trikrát a dosť pochádza z USA, idea špeciálneho prokurátora zo Španielska. Hanzelovi to pripomína cestovnú kanceláriu. „Aký je toto právny poriadok," pýta sa.
Lipšic považuje za najväčšie plus novely zjednotenie trestnej politiky štátu. V budúcnosti by mali prokurátori v určitých typoch káuz navrhovať rovnaký trest.
ROMAN PATAJ