BRATISLAVA Minister hospodárstva Pavol Rusko sa snaží zmeniť obsadenie komisií, ktoré majú rozhodujúci vplyv na získanie peňazí z Európskej únie. Ľudia z nich posudzujú projekty pre program PHARE na rozvoj cestovného ruchu, priemyselných podnikov a služieb.
Rusko namieta, že v komisiách je málo odborníkov z praxe, ktorí by vedeli vybrať vhodné projekty so šancou na úspech. Zástupcov Univerzity Mateja Bela a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory chce nahradiť predstaviteľmi Podnikateľskej aliancie Slovenska a Klubu 500, ktorý združuje podniky nad 500 zamestnancov. „V komisii, ktorá posudzuje praktické podnikanie, je príliš veľa teoretikov. Akadémia vied, vysoká škola... Budem trvať na tom, aby tam bolo zastúpenie napríklad slovenských výrobcov alebo slovenských podnikateľov," povedal pre STV.
Jedna z komisií, ktorú chce Rusko zmeniť, vznikla ešte za čias ministra Roberta Nemcsicsa. „Ja som do toho (kto v nej bude) nezasahoval, nechával som to na odborníkov," povedal Nemcsics pre SME.
Monika Beňová zo Smeru Ruska podozrieva, že chce ovplyvňovať výber projektov. „Nie je celkom normálne, aby sa niekto v čase, keď už sa dajú v rámci finančného memoranda 2002 robiť projekty, rozhodol meniť hodnotiace komisie," povedala. Členov komisií a ľudí, ktorí hodnotia projekty, odobrila delegácia Európskej komisie. „Zatiaľ vôbec nevysvetlil, prečo ich chce vymieňať," hovorí Beňová.
Projekty z oblasti cestovného ruchu sa už posudzujú, o peniaze sa uchádza takmer 800 záujemcov. Uzávierka grantu pre priemysel a služby je koncom roka.
Zaskočený je aj podpredseda vlády pre európsku integráciu Pál Csáky. Výmena komisie v priebehu posudzovania by mohla proces zabrzdiť a ohroziť tak čerpanie peňazí. Csáky sa chce čoskoro s Ruskom stretnúť. „Nepodporí žiadnu takú aktivitu, ktorá by mohla ohroziť čerpanie," povedal jeho hovorca Martin Urmanič.
Komisie na výber projektov v tomto prípade zostavuje ministerstvo hospodárstva. Smernice Európskej únie vyžadujú, aby okrem zástupcov štátnej správy v komisii boli predstavitelia regiónov, samosprávy, v niektorých prípadoch aj neziskových organizácií a zástupcovia podnikateľského sektora. Členovia komisií nedostávajú peniaze, projekty posudzujú vo svojom pracovnom čase.
„Projekty posudzuje tzv. hodnotiaca komisia a hodnotitelia. Komisia za zíde pri otváraní žiadostí a na záver urobí konečné rozhodnutie, kto uspel. Časť hodnotiteľov posudzuje administratívny súlad a oprávnenosť žiadateľa, časť z nich hodnotí technickú a finančnú stránku návrhov. Hodnotenie pozostáva z viacerých fáz, jeho trvanie závisí od počtu návrhov," hovorí Silvia Varagyová, hovorkyňa ministerstva výstavby, ktoré má tiež na starosti programy PHARE. (mar, rk)