Ako sa čo najlepšie pripraviť na skúšku

Ako sa dá čo najlepšie pripraviť na talentovú skúšku? Čo doma trénovať, kam sa prísť doučiť? Treba absolvovať nejakú prípravu? Nebudú uprednostnení tí, čo zaplatia, pred tými, čo majú talent? Na ktoré odbory je najväčší nápor? Na to sme sa za vás pýtali .

Ako sa dá čo najlepšie pripraviť na talentovú skúšku? Čo doma trénovať, kam sa prísť doučiť? Treba absolvovať nejakú prípravu? Nebudú uprednostnení tí, čo zaplatia, pred tými, čo majú talent? Na ktoré odbory je najväčší nápor? Na to sme sa za vás pýtali na jednotlivých vysokých školách.

VŠVU: Študenti chodia málo na konzultácie

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave neponúka študentom za poplatok prípravu na prijímačky. Nechce totiž uprednostňovať bratislavských študentov pred študentmi z iných regiónov. Kto však chce, môže prísť ktorýkoľvek utorok na konzultácie. „Študenti môžu prísť a ukázať svoje portfólio priamo na oddelenie, na ktoré sa chcú hlásiť. Pedagóga sa môžu opýtať na priebeh prijímacích skúšok, alebo na to, či práce, ktoré má v portfóliu, stačia na to, aby bol úspešný," povedala SME študijná prorektorka Bohunka Koklesová. Ako však s povzdychom dodala, študenti túto možnosť využívajú len minimálne, hoci je bezplatná a často o nej informujú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšie tlaky bývajú na študijné odbory grafický dizajn, architektúra, maľba. Menšie už napríklad na sochárstvo. „Zaznamenávame však pokles počtu hlásiacich sa študentov, takže ich šance sa z roka na rok zvyšujú," hovorí B. Koklesová.

Prijímacie pohovory sú dvojkolové. Prvé kolo, talentové skúšky, sa začínajú v pondelok. Študenti píšu teoeretický test z dejín umenia, potom kreslia hlavu podľa modela alebo busty, pozerajú sa ich domáce práce. Študenti, ktorí prejdú, majú možnosť počas ďalších dvoch dní ukázať svoju kreativitu, prístup k téme, prácu so zvoleným materiálom.

Možnosť uprednostnenia vybraných študentov vylúčila. „Práce hodnotia všetci pedagógovia katedry bodovaním. Všetky práce prejdú aj celoškolským hodnotením, takže je garancia, že nedochádza k protekciám, či manipuláciám s materiálom. Tam je veľa očí," hovorí Koklesová.

SkryťVypnúť reklamu

Fakulta umení, Košice: Prijímačky aj štúdium sú veľmi náročné

Študijný prodekan Fakulty umení Ján Krcho hovorí, že štúdium u nich aj prijímacie pohovory sú veľmi náročné, preto ich zvládnu len študenti so silnou motiváciou. „Tí, ktorí majú o štúdium vážny záujem, väčšinou už od septembra navštevujú prípravné kurzy," povedal SME.

Prijímacie pohovory totiž trvajú dva dni, počas ktorých študenti pracujú na zadaniach takmer od rána do večera. Kreslia portrét alebo figúru podľa živého modelu, riešia zadané témy na hodnotenie kreativity, pomocou písomiek musia ukázať základné vedomosti z výtvarného umenia, architektúry, dizajnu, cudzieho jazyka.

Študentom, ktorí neabsolvovali kurz, J. Krcho radí prísť sa poradiť na školu, opýtať sa pedagógov či starších študentov, čo ich čaká, na čo sa pripraviť. Trénovať by si mohli aj to, čo sa učia študenti na kurze - kreslenie portrétu a figúry.

SkryťVypnúť reklamu

Študenti sa najviac hlásia na dizajn a výtvarné umenie, menej na architektúru, pretože na tento odbor sú náročnejšie prijímačky (aj test z matematiky).

Všetky testy sú anonymné, študenti ich píšu pod kódom, každá úloha sa hodnotí komisionálne a študenti dostávajú výsledky takmer okamžite.

Na záver pridáva Krcho ešte jednu radu: „Ak chcete študovať na umeleckých školách, musíte dosiahnuť určitú úroveň osobnostnej zrelosti. Ak sa teda študent na školu prvýkrát nedostane, nemusí ho to odradiť, proste len treba pracovať ďalej. Máme veľmi veľa dobrých študentov, ktorí sú starší."

Fakulta architektúry na Slovenskej technickej univerzite: Ešte sa možno prihlásiť na prípravný kurz

Aj na Fakulte architektúry STU v Bratislave už bežia prípravné kurzy na prijímacie pohovory. Podľa Lívie Petránskej zo študijného oddelenia je ešte možné, ak sú voľné miesta, niektorých študentov prijať.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčší záujem je podľa nej o architektúru, pretože je to „ďaleko širší odbor ako dizajn, jeho absolventi majú väčšie uplatnenie. Nedá sa to však tak jednoznačne porovnať."

Prijímacie skúšky trvajú dva dni, záujemcovia kreslia zátišie a časti ľudského tela podľa predlohy, kompozíciu z geometrických telies, absolvujú test priestorovej predstavivosti a intelektových a tvorivých schopností, ale aj testy zo základných znalostí z oblasti kultúry, dejín architektúry a umenia, a cudzieho jazyka.

Fakulta architektúry prijíma uchádzačov, ktorí absolvovali gymnázium, strednú odbornú školu umeleckého, stavebného, technického charakteru alebo inú strednú školu ukončenú maturitou.

Drevárska fakulta Zvolen: Buď študent talent má alebo nie

Talentové skúšky čakajú študentov, ktorí sa hlásia na študijné odbory Priemyselný dizajn nábytku a Dizajn interiéru a poradenstvo. Musia na nich preukázať svoje schopnosti v priestorovej kompozícii, kresbe zátišia a pri riešení dizajnérskeho problému.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou prijímačiek je aj technický test. Študenti sa tiež zúčastnia ústneho pohovoru, počas ktorého sa posudzujú ich predpoklady a záujem o štúdium.

Prípravu na skúšky škola neponúka. „Na odbory s talentovou skúškou fakulta neorganizuje žiadne kurzy či konzultácie, vzhľadom na to, že ide v prvom rade o preukázanie nadania uchádzača," povedala SME vedúca študijného oddelenia Veronika Pantiková.

„Človek to musí mať v sebe," súhlasí i prodekan pre vzdelávanie Jozef Drábek. Na skúšky k nim prichádzajú študenti, ktorí chodili do umeleckých škôl či na súkromné kurzy. „Už podľa toho, aké práce predložia, vidieť, či študent talent má alebo nie. Keby si ich dal nakresliť niekomu inému, cez úlohy na prijímačkách sa dá krásne posúdiť, či ich bol schopný urobiť."

SkryťVypnúť reklamu

Aby zabezpečili objektívne hodnotenie študentov, na prijímacie pohovory pozývajú aj učiteľa z katedry dizajnu v Bratislave a dvoch z Košíc. „Vytvorená komisia šiestich ľudí anonymne hodnotí a počíta body. Aby bolo hodnotenie nezávislé a aby to nebol len náš pohľad."

VŠMU: Študenti už všetko vedia

Vysoká škola múzických umení prijíma ročne okolo dvesto študentov. Záujem o študijné odbory je podľa rektora Ondreja Šulaja každoročne vyrovnaný.

K radám pre študentov povedal len: „Študenti už boli na konzultáciách, zobrali si všetky potrebné veci a teraz musia už pracovať na svojich prácach, takže takáto informácia je podľa mňa pre nich už zbytočná."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  2. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  3. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  4. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  5. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  6. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  1. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  2. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  3. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  4. Prečo les potrebuje aj výrub, nie len ochranu
  5. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  6. Letná háčkovaná móda a kúsok mora u vás doma
  7. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  8. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 12 994
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 6 922
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 4 467
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 3 326
  5. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 2 749
  6. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 562
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 1 904
  8. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 1 563
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu