„Volajú to ružová revolúcia," hovorí Jana Pavelová, ktorá už tri roky žije v Tbilisi. Najskôr to ani ona nechápala, mladí na ulici to však veľmi rýchlo vysvetlili: „Vy ste mali nežnú revolúciu, my máme revolúciu ruží. Práve s ružou v ruke dobyl vodca opozície Michail Saakašvili parlament."
Saakašvili sa v sobotu predral s tisíckami demonštrantov do parlamentu, kde sa snažil už bývalý prezident Eduard Ševardnadze zvolať nový parlament. Ten však podľa opozície zvolili vo sfalšovaných voľbách.
Saakašvili mal v ruke ružu ako symbol nekrvavej revolúcie. Vzorom mu bolo Československo, kde študenti na uliciach hádzali policajtom za štíty z plexiskla kvety a ukazovali im holé ruky.
Pavelová hovorí, že československá nežná revolúcia bola vzorom pre mnohých. České veľvyslanectvo v Tbilisi vlani robilo výstavu Zamatová revolúcia a podľa Pavelovej mala úspech. „Bolo vidieť, ako nás za to obdivujú. Hovorili: Vy ste to urobili tak krásne, nevedeli sme to ani pochopiť, ako ste to dokázali bez násilia, agresivity?"
Po víkende majú podobnú skúsenosť. Cudzinci v Gruzínsku sa obávali. „Oni sú predsa len horúcejšie hlavy," hovorí Pavelová.
Podobnosť s novembrom '89 vidí aj v tom, že v uliciach boli najmä mladí. Starší neboli až takí optimisti. Mladí veria, že sa teraz všetko zmení. „Často tu nie je elektrina, vypínajú plyn, nefungujú žiadne fabriky. Je tu veľká bieda, ľudia nemajú prácu. Bolo to také zlé, že každá malá nádej im dáva chuť do života."
Pre Gruzíncov bolo zvlášť silné, že Ševardnadze odstúpil práve v nedeľu, keď celá krajina tradične oslavuje deň svätého Juraja (svätý George - od neho je odvodený aj názov Gruzínsko, Georgia). Svätý Juraj prišiel do Gruzínska v roku 303 a podobne ako naši Cyril a Metod priniesol kresťanstvo. Za vieru ho však umučili. „Gruzínci sa k nemu modlia, aby ich chránil pred zlom. Teraz majú pocit, že nad jedným zlom vyhrali."
MATÚŠ KOSTOLNÝ