
Rumunská Ruscova by svojho slávneho rodáka Michaela Howarda privítala s otvorenou náručou.Pôvodný dom rodiny Hechtovcov však už dávno zbúrali.FOTO ČTK/AP
Keď sa Michael Howard stal hlavným kandidátom na lídra britskej konzervatívnej strany vyvolalo to radosť aj v dedine Ruscova na severe rumunského Sedmohradska. Howard je totiž synom waleskej matky a židovského emigranta Bernáta Hechta, ktorý pochádzal práve z Ruscova.
Otec konzervatívneho politika a bývalého anglického ministra vnútra utiekol z Rumunska pred blížiacou sa vojnou a vzrastajúcim antisemitizmom v roku 1939. V roku 1941 sa mu už v Anglicku narodil syn Michael. O šesť rokov neskôr si otec a tým, samozrejme, aj syn zmenili rodinné meno na Howard. Väčšina príbuzných, ktorí zostali v Rumunsku, padla za obeť holokaustu.
Ako zistil britský The Sunday Telegraph, mala rodina Hechtovcov v Ruscove slušný majetok, ktorý im úrady zhabali. „Boli to bohatí obchodníci, mali domy, pozemky, lesy," potvrdil starosta dediny Vasile Pop.
Podľa miestnych by mali byť tieto majetky dnes vlastníctvom štátu a britský politik by na základe rumunského reštitučného zákona mohol požiadať o ich vrátenie.
„Proti navráteniu majetku nenamietame," tvrdí Pop. Práve naopak. Dúfajú, že ak by sa Howard stal majiteľom najväčších pozemkov v okolí, prinieslo by to do ich Bohom zabudnutého kraja pracovné príležitosti a prosperitu.
Reštitúcia by napriek tomu nebola jednoduchá. Howard už premeškal termín, dokedy mohol o návrat majetku požiadať. Podľa riaditeľky rumunského reštitučného úradu Lucie Negoitaovej sa tak malo stať do februára 2001.
„To by nemal byť problém. Ak bude mať rumunská vláda záujem na dobrých vzťahoch s Howardom, nejaké riešenie už nájde," myslí si politológ Marius Cosmeanu.
Druhým problémom je, že chýbajú potrebné dokumenty vrátane pozemkových kníh. Ruscova sa neskôr stala súčasťou územia, ktoré za druhej svetovej vojny získalo Maďarsko. Dokumenty by podľa niektorých mohli byť v Budapešti alebo sú zničené.
Celá diskusia zatiaľ prebieha v akademickej rovine hlavne v rumunských médiách. Howard ešte o majetok predkov neprejavil žiadny záujem. Starosta Pop sa však nevzdáva. „Boli by sme veľmi radi, aby k nám pán Howard aspoň zavítal a navštívil hroby svojich predkov. Ak príde, zvolíme ho za čestného občana obce."
Howard s rodinnou väzbou na východnú Európu nie je medzi západnými politikmi jediný. Rodičia nemeckého ministra zahraničia Joschku Fischera boli Nemci odsunutý z Maďarska, otec francúzskeho ministra vnútra Nicolasa Sarkozyho je židovským emigrantom tiež z Maďarska a nemecký minister vnútra Otto Schily má aspoň svokru pochádzajúcu z Bratislavy.