
Na budove gruzínskeho parlamentu vyvesili obrovskú zástavu.FOTO - REUTERS
Ešte v noci sa objavila zaručená správa, že lietadlo JAK-40 gruzínskeho prezidenta je pripravené odletieť, zrejme do Nemecka. O tom, že Ševardnadze chce odísť do Baden-Badenu, kde si údajne kúpil vilu za 11 miliónov eur, sa špekuluje už viac než týždeň.
Lietadlo obklopené osobnými strážcami ukázala aj gruzínska televízia. Napokon sa ukázalo, že stroj bol pripravený pre ruského ministra zahraničia Igora Ivanova.
Neskôr sa objavili nové zaručené správy, podľa ktorých Ševardnadze už pristál v Nemecku, kde sa lieči jeho žena Nanuli. Po chvíli sa ukázalo, že šlo opäť o omyl. V Baden-Badene pristálo lietadlo z Moskvy - nie Tbilisi.
Napokon Ševardnadzeho dcéra médiám povedala, že otec Gruzínsko neopustil a že správy o jeho úteku sú provokáciou jeho nepriateľov. On sám sa hneď po demisii vyjadril, že nikam utiecť nechce, ale že zostane doma a bude písať pamäti.
Vodca opozície Saakašvili, ktorý pôvodne vyzýval na útok na prezidentskú rezidenciu, mu nakoniec veľkoryso ponúkol záruky bezpečnosti vrátane dôstojného domu v Gruzínsku. Pozorovatelia však upozorňujú, že napriek oficiálnym vyjadreniam nemusí byť Gruzínsko pre Ševardnadzeho a jeho rodinu bezpečné.
Ševardnadze však zjavne nechce utekať a skrývať sa v exile, aj keď Nemecko niekoľkokrát zdôraznilo, že vzhľadom na jeho zásluhy na zjednotení Nemecka v roku 1989 by bol v krajine vítaný.
Ševardnadze bol ako minister zahraničia ZSSR jedným z autorov plánu na zjednotenie Nemecka a je osobným priateľom bývalého kancelára Helmuta Kohla.
Sedemdesiatpäťročný politický veterán Ševardnadze už vie, že sa do politiky nikdy nevráti. Nechce si však zavrieť dvere do svojej krajiny a ak odíde, bude sa snažiť, aby jeho odchod nemohli nazývať útekom.
Aj jeho odporcovia včera uznali, že história mu nikdy nezabudne, že podriadil vlastné mocenské ambície záujmom svojho ľudu a zabránil krvipreliatiu. Komentátori sa zhodujú, že prvou obeťou krvavej revolúcie by bol určite on sám.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME