
Gruzínsko si včera užívalo šťastie z úspešnej revolúcie. Na uliciach upratovali pocelonočných oslavách. Ľudia stále ďakujú vodcovi opozície Michailovi Saakašvilimu.FOTO - TASR/AP
Necelých 24 hodín po odstúpení prezidenta Eduarda Ševardnadzeho sa už o gruzínske prezidentské kreslo hlásia noví uchádzači. Parlamentné a prezidentské voľby sa uskutočnia začiatkom januára 2004.
Burdžanadzeová
Podľa ústavy bude maximálne 45 dní vládnuť Nino Burdžanadzeová, hrdinka „ružovej revolúcie" a predsedníčka parlamentu zvoleného v roku 1999. Včera Burdžanadzeová oficiálne vyhlásila posledné parlamentné voľby z 2. novembra 2003 za neplatné a zvolala poslancov predchádzajúceho zákonodarného zboru.
Vyzvala vládu, aby pokračovala v práci, políciu a armádu, aby zabránila chaosu, a občanov, aby sa vrátili k normálnemu životu.
Šéfka parlamentu si rýchlo získava sympatie doma i v zahraničí pokojným vystupovaním a schopnosťou nájsť kompromis. Odmietla sa nasťahovať do prezidentských sídiel a zostala vo svojej parlamentnej kancelárii.
V prvom televíznom vystúpení v úlohe hlavy štátu vyhlásila, že zahranično politické smerovanie sa nemení a Gruzínsko sa ďalej bude snažiť o začlenenie do európskych štruktúr, predovšetkým Európskej únie a NATO, a o dobré vzťahy so Spojenými štátmi. Výrazne zlepšiť sa musia podľa nej vzťahy s Ruskom.
Upratovali ulice
Na rozdiel od vyrovnanej Burdžanadzeovej sa ďalší hrdina revolúcie, vodca Národného hnutia, temperamentný Michail Saakašvili netají prezidentskými ambíciami. Saakašvili osobne prijal od Ševardnadzeho demisiu a gruzínski komentátori hodnotia tento fakt aj ako výmenu generácií. Saakašvili je o 40 rokov mladší než Ševardnadze.
Potom, čo ľudia celú noc oslavovali v Tbilisi víťazstvo opozície, museli ráno nastúpiť posilnené upratovacie čaty. Inak bol v meste pokoj.
Putin a Powell
Ruský prezident Vladimir Putin politické zmeny v Tbilisi privítal a zdôraznil, že išlo o „dôsledok systémových chýb bývalého vedenia".
Tvrdo kritizoval zahraničnú politiku exprezidenta Ševardnadzeho, ktorý sa v posledných rokoch snažil zblížiť so Spojenými štátmi a zbaviť sa ruského vplyvu.
Na druhej strane však odmietol pripustiť, že Ševardnadze bol totalitný vládca. „Nebol to žiadny diktátor."
USA aj európske štáty zdôraznili, že teraz treba doviesť krajinu k novým voľbám. Americký minister zahraničia Colin Powell dokonca zatelefonoval Burdžanadzeovej a vyjadril jej podporu. Hovoril aj s exprezidentom Ševardnadzem a poďakoval sa mu, že nedopustil krviprelievanie.
Pozorovatelia si myslia, že opozícia sa potom, ako dosiahla spoločne vytýčený ciaľ - zvrhnutie Ševardnadzeho - rozštiepi a môžu nastať nepokoje. Zatiaľ vyhlásil zvýšenú pohotovosť v armáde len abcházsky prezident Vladislav Ardzinba.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME