V chorvátskych voľbách pravdepodobne tesne zvíťazila strana Chorvátskeho demokratického spoločenstva (HDZ). Predseda strany Ivo Sanader hovoril o brilantnom víťazstve, skôr to však bude len veľmi tesné.
Chorvátsko je po Bosne ďalším štátom z bývalej Juhoslávie, kde sa k moci vracajú nacionalisti - hoci len umiernení. Úspech národniarov, len tvrdších, sa očakáva aj v decembrových voľbách v Srbsku a chorvátsky výsledok tento trend pravdepodobne len posilní, keď Srbi na národnú kartu odpovedia rovnako.
Chorvátske demokratické spoločenstvo patrilo otcovi chorvátskej nezávislosti Franjovi Tudjmanovi. Národniarsku stranu kresťanských demokratov po smrti Tudjmana (2000) v jej najradikálnejších postojoch umiernil Sanader, akademik z Dalmácie.
HDZ sa roku 2000 dostalo do medzinárodnej aj vnútornej izolácie a prehralo voľby. Moci sa ujala koalícia, ktorú viedol sociálnodemokratický predseda vlády Ivica Račan, Chorvátsko sa vrátilo na európsku mapu.
Za ten čas prebehli zmeny aj v HDZ, keď Sanader zo strany vypratal najväčších radikálov. Skroteným nacionalistom sa s novým imidžom „mainstreamovej" konzervatívnej strany podarilo zvíťaziť hneď v prvých voľbách.
Sociálni demokrati dokázali vyhrať len na Istrii, ktorá má najbližšie k Západu, a vyrovnaný boj prebiehal o hlavné mesto Záhreb.
Chorvátske demokratické spoločenstvo nepotrebovalo na víťazstvo mimoriadny výkon - ľudia sú sklamaní z vysokej nezamestnanosti, nízkych platov. Navyše Sanader ako líder polepšených národniarov sľuboval to isté, čo jeho rivali vo vláde - členstvo v Európskej únii a NATO. Vyzval dokonca Srbov na návrat do krajiny.
Čo na takýto výsledok Európska únia? Zatiaľ vyčkáva a dá Sanaderovi šancu ukázať, že to myslí so západným smerovaním vážne.
„Chceme spolupracovať s Chorvátskom na proeurópskej a reformnej agende," oznámil Brusel. Veľvyslanci západných krajín v Záhrebe signalizujú, že treba čakať, ako sa bude správať nová vláda.
Ako to so svojimi západnými ambíciami myslí, sa v HDZ ukáže aj na spolupráci s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Pristúpi národniarska strana na vydanie chorvátskeho občana, keď to odmietala v prípade stíhaného generála Bobetka aj predchádzajúca vláda?
Zahraniční investori sú zatiaľ opatrní. Trh bol včera pokojný, kuna sa neoslabovala. Dôležité pre investorov bude, aký program napokon vláda predloží. V tej sa bude musieť Sanader zrejme spoľahnúť aj na podporu dvoch menších, neskrývane nacionalistických strán.
MAREK CHORVATOVIČ