
Gianfranco Fini v múzeu Yad Vašem.FOTO - REUTERS
ku režim Benita Mussoliniho. Pred niekoľkými rokmi ho označil za „jedného z velikánov 20. storočia".
„Je našou povinnosťou zavrhnúť najhanebnejšie stránky našich dejín. Musíme pochopiť dôvod, prečo toľko Talianov nereagovalo na zahanbujúce rasové zákony, ktoré zaviedol fašizmus," povedal Fini pri návšteve obetiam holokaustu Yad Vašem.
Finiho návšteva vyvolala vášnivé diskusie v oboch krajinách. Taliansko je momentálne považované za najväčšieho priateľa židovského štátu v Európe a v podpore bezpečnostného múru ide napríklad s podporou Jeruzalema ešte ďalej ako Američania. Podľa diplomatických zdrojov citovaných v denníku Haarec má Finiho návšteva dva dôvody: jeho podpora Izraela a signál talianskej židovskej menšine, že sa v Taliansku môže cítiť bezpečne.
Niektorí politici však Finiho návštevu považujú za zahanbujúcu a upozorňujú na jeho minulosť v mládežníckom hnutí obviňovanom z rasizmu. Podľa nich nie je dobré, že Izrael si hľadá priateľov medzi takýmito ľuďmi.
Izraelský premiér Ariel Šaron včera obvinil Európanov z „kolektívneho antisemitizmu". V rozhovore zverejnenom na stránkach on-line informačnej služby Európskej únie zároveň varoval predtým, že rastúci počet moslimov bývajúcich na území EÚ „úplne iste ohrozuje život Židov". Šaron tak okrem iného reagoval na nedávno zverejnený prieskum, v ktorom výrazná väčšina obyvateľov únie označila jeho krajinu za najväčšie ohrozenie svetového mieru. „Stojíme v Európe tvárou v tvár antisemitizmu, ktorý tu vždy existoval a skutočne nie je žiadnym novým fenoménom," citovala Šarona agentúra DPA. Obrovský počet zhruba 17 miliónov moslimov v EÚ podľa izraelského premiéra robí z tohto faktu politickú otázku. (čtk, mik)