
Chirac dostal včera v Londýne fotografiu Blairovho najmladšieho syna Lea s venovaním „Jacquovi Leo". Podpísal ju sám chlapček. V Londýne sa hovorí, že na summite EÚ pred vojnou v Iraku Chirac na Blaira kričal: „Ako túto vojnu vysvetlíš Leovi?"FOTO- REUTERS
Včera bol v Londýne francúzsky prezident Jacques Chirac. Nevítali ho ľudové protesty ani sa mu nedostávalo priateľských oslovení od premiéra Tonyho Blaira ako Georgeovi Bushovi. Výsledok jeho návštevy tiež nemal silný emocionálny náboj. Všetko bolo tak, ako všetci očakávali: lídri sa snažili, aby nikto nepochyboval, že staré spory sú preč.
Chirac a Blair sa bilaterálne stretli prvýkrát od vojny v Iraku, ktorá znamenala vyhrotenie sporov medzi Londýnom a Parížom. Teraz sa očakáva postupné upokojovanie a zbližovanie. Zrejme sa však neodohrá na irackej pôde - tam sú rozdiely príliš výrazné.
Londýn opakuje, že vojna proti Saddámovi a spojenectvo s Washingtonom boli správne. Paríž principiálne oponuje, hovorí o odovzdaní moci Iračanom a nechce sa finančne podieľať na obnove krajiny.
Upokojenie vzťahov s Francúzskom je pre Blaira novou politickou agendou: chce ukázať, že je proeurópsky a zároveň fungovať ako most medzi dvoma brehmi Atlantiku.
Chirac a Blair preto včera radšej hovorili o „spoločných hodnotách" - spoločne odsúdili terorizmus v Istanbule a vyjadrili rovnaký názor na situáciu na Blízkom východe. Naznačili tiež, že Paríž a Londýn zbližujú svoje stanoviská na spoločnú európsku obrannú politiku.
Blair postupne opúšťa nekompromisne odmietavý postoj Britov k vytvoreniu spoločnej plánovacej jednotky síl Európskej únie. Podľa Francúzov táto jednotka umožní Európanom organizovať vojenské zásahy v oblastiach, ktoré nie sú záujmovými sférami NATO.
Myslia si, že nemohúcnosť Európy na Balkáne na začiatku 90. rokov minulého storočia bola veľkým poučením. „Nemáme problém s NATO," povedal včera Chirac, ale zdôraznil, že niekedy by Európa mala bojovať sama za seba.
Británia tvrdí, že plánovaciu jednotku podporí, ak nepôjde proti NATO a neoslabí ho. Pozorovatelia hovoria, že Chirac a Blair sa včera rozhodne nedohodli, či a ako bude spoločná európska plánovacia jednotka fungovať, minimálne však prejavili doteraz chýbajúcu ochotu diskutovať.
Keď sa však bude hovoriť o podrobnostiach, dajú sa očakávať nezhody, hlavne ak na Londýn bude tlačiť Washington, ktorý sa obáva, že európske jednotky odčerpajú NATO ľudí aj prostriedky.
Lídri hovorili aj o dlhodobo problematických bodoch: európskom poľnohospodárstve a azylovej politike.
JANA MIKUŠOVÁ