Návrh je v pripomienkovom konaní. „Upravuje sa lobing v legislatívnom procese, a to silou zákona," hovorí šéf odboru Ján Hrubala. Cieľom zákona je, aby sa na tvorbe zákonov mohla zúčastniť verejnosť. Štátne orgány budú musieť na pripomienky občanov odpovedať.
Hrubala považuje za dôležité, aby sa model uplatnil aj v orgánoch samosprávy. Tvrdí, že Slovensko je prvým štátom, ktorý takéto princípy prenáša aj do legislatívy. Zákon o lobingu, aký majú v USA, podľa odborníkov u nás zatiaľ nepotrebujeme.
Pripravovaný zákon kladne hodnotí aj Transparency International. „Dáva občanom širšiu možnosť na vstup do legislatívneho procesu," hovorí Pavel Nechala z tejto organizácie. Je presvedčený, že zákon pomôže v boji proti korupcii.
Pripomienky sa budú podávať podobne ako dnes. Zákon presne určí zoznam inštitúcií, ktoré budú musieť na internete zverejniť svoje návrhy právnych prepisov. Novinkou bude zoznam adresátov, kam sa dostane každý, kto o to požiada. Jednotlivcom aj firmám zo zoznamu, ktorý bude viesť Úrad vlády, budú chodiť elektronickou poštou zoznamy nových legislatívnych návrhov. Týždenne ich je približne 20 až 30.
Na celoštátnej úrovni budú musieť zverejňovať na pripomienkovanie návrhy právnych noriem všetky ministerstvá a ústredné orgány štátnej správy. Obce budú musieť zverejňovať návrhy nariadení na úradnej tabuli najmenej 15 dní pred rokovaním zastupiteľstva. Desať dní od vyvesenia sa budú dať vznášať pripomienky písomne alebo ústne do zápisnice na obecnom úrade.
(rp)