BRATISLAVA 24. novembra (SITA) - Úspešnosť čerpania štrukturálnych fondov (ŠF) a Kohézneho fondu (KF) na Slovensku v rokoch 2004 až 2006 bude rozhodujúce aj pre výšku zdrojov, ktoré Slovensku z týchto fondov Európska komisia (EK) pridelí v ďalšom programovacom období rokov 2007 až 2013. Povedal to v pondelok na konferencii s názvom Európa - vstup voľný veľvyslanec a vedúci delegácie EK v SR Eric van der Linden a podčiarkol tak dlhodiskutovanú otázku o pripravenosti krajiny čerpať prostriedky z rozpočtu Európskej únie. Podľa ministra výstavby a regionálneho rozvoja SR László Gyurovszkeho by však čerpanie povstupových fondov nemalo byť horšie ako využívanie predvstupových programov. Upozornil, že výsledky krokov zameraných na zlepšenie pripravenosti Slovenska čerpať povstupové fondy sa v posledných mesiacoch prejavujú čoraz výraznejšie, čo pozitívne v svojej novembrovej správe hodnotila aj EK.
Ako na konferencii uviedol vedúci sekcie regionálnej politiky pre SR a Českú republiku Generálneho direktoriátu pre regionálnu politiku EK Colin Wolfe, pristupujúce štáty vďaka ŠF a KF dostávajú príležitosť realizovať projekty, ktoré si predtým nemohli dovoliť. Desať nových členských štátov bude môcť cez povstupové fondy v rokoch 2004 až 2006 čerpať celkovo 21,8 mld. eur. Na Slovensko pritom pripadá čiastka takmer 1,7 mld. eur, z čoho KF tvorí 576,2 mil. eur. Spolu s národnou spoluúčasťou tak môže hodnota projektov realizovaných s podporou eurofondov na Slovensku presiahnuť 2 mld. eur.
Kohézny fond je doplnkovým fondom k štrukturálnym a je zameraný predovšetkým na veľké projekty. Jeho cieľom je predovšetkým urýchliť investície do dopravnej infraštruktúry najmä v rámci transeurópskych sietí, ale aj investície do životného prostredia. Prostredníctvom KF sa budú môcť financovať napríklad nákladnejšie projekty čističiek odpadových vôd a podobne.
Najväčšiu časť zo štrukturálnych fondov, ktorá spolu s národnou spoluúčasťou predstavuje 565,9 mil. eur., EK alokovala na operačný program základná infraštruktúra, do ktorého patrí oblasť dopravy, životného prostredia a lokálnej infraštruktúry. Podľa Wolfeho by sa projekty v rámci tohto programu mali sústrediť najmä na sprístupnenie východnej časti krajiny dopravnou infraštruktúrou, v oblasti životného prostredia na zásobovanie pitnou vodou, čistenie odpadových vôd, ochranu pred záplavami a podobne. V lokálnej oblasti by mali byť zamerané napríklad na rekonštrukcie škôl, zdravotných a kultúrnych zariadení. Na operačný program priemysel a služby, ktorý má podporiť najmä rast konkurencieschopnosti firiem a rozvoj cestovného ruchu, kúpeľníctva a kultúry má Slovensko vyčlenené verejné zdroje v celkovej výške 235,9 mil. eur. Subjekty v poľnohospodárstve a vidiecke osídlenia budú môcť z povstupových fondov čerpať 255,9 mil. eur.
Posledným, podľa Wolfeho však veľmi dôležitým operačným programom v rámci ŠF, ktorý má podporovať všetky ostatné programy, sú investície do ľudských zdrojov s alokáciou 366,3 mil. eur. Ako Wolfe dodal, práve nízka angažovanosť ľudí môže byť napokon kritickým bodom čerpania ŠF a KF. Za nevyhnutnú totiž považuje účasť miestnych orgánov, samosprávy, vlády ale aj podnikateľov, záujmových skupín a podobne.
(1 EUR = 40,973 SKK)