Mexiko 24. novembra (TASR) - S výzvou na obranu slobody slova otvorili v Mexiku v nedeľu večer 69. medzinárodný kongres PEN klubu. Delegáti združenia spisovateľov, založeného v roku 1921, zasadajú do piatka pod mottom "Kultúrna rozmanitosť a sloboda prejavu". Budú voliť aj nového prezidenta klubu. Jediným kandidátom na prevzatie funkcie po Mexičanovi Homerovi Aridjisovi je český spisovateľ Jíří Grůša (64).
"PEN bránil slobodu prejavu, keď bola najviac ohrozená," zdôraznila juhoafrická nositeľka Nobelovej ceny Nadine Gordimerová na slávnostnom otvorení. Mnohí spisovatelia podľa nej podstupovali v uplynulých desaťročiach riziká za svoje právo slobodne hovoriť a trpeli za to. Gordimerová zároveň varovala, že písané a tlačené slovo čelí výzve elektronických médií.
"Tlačená a viazaná kniha je ale médiom, ktoré nezávisí na žiadnom elektronickom systéme ani batérii a pri výpadku prúdu nestíchne. Môžete si ju vychutnať na vrchole kopca alebo v autobuse alebo v rade, bez toho, aby ste niekoho rušili, a nie ste odkázaní na nič iné než vaše vlastné oči," dodala Gordimerová, ktorej delegáti dodatočne gratulovali k 80. narodeninám.
Jej peruánsky kolega Mario Vargas Llosa, prezident PEN klubu v rokoch 1976-79, vyjadril veľkú spokojnosť s tým, že združenie je dnes oveľa širšou organizáciou ako v časoch, keď komunistické diktatúry vo východnej Európe zamedzovali zakladaniu PEN centier.
"Ale žiaľ pád Berlínskeho múru a zánik jedného z veľkých totalitných impérií nepriniesli žiadne univerzálne bratstvo," ľutuje Vargas Llosa. Nové fanatizmy, nové absolútne pravdy a extrémne nacionalizmy vytvorili nové zdroje násilia.
Odchádzajúci prezident Aridjis uviedol, že Mexiko je najlepším možným dejiskom kongresu k téme kultúrnej rozmanitosti. Jeho krajina totiž zahŕňa dve kultúrne tradície - jednu z predšpanielskeho obdobia a druhú po príchode európskych jazykov.
Mexická ministerka kultúry Sari Bermúdezová v tejto súvislosti ubezpečila, že k politike vlády patrí podpora jazykovej rozmanitosti. Len v Mexiku sa stále hovorí 62 indiánskymi jazykmi. Na kongrese sa zúčastňujú literáti píšuci v indiánskych jazykoch z Mexika, Guatemaly, Kanady, Chile a iných krajín amerického kontinentu, aby informovali o svojich prácach a boji o prežitie svojich jazykov.
Ďalšou témou je "Kampaň proti beztrestnosti", ktorú PEN klub odštartoval pred rokom na schôdzi svojho výboru pre uväznených spisovateľov. Podľa združenia zabili na celom svete od roku 1992 vyše 400 spisovateľov alebo novinárov, 78 z nich v Latinskej Amerike. Cieľom kampane je to, aby žiaden páchateľ nevyviazol bez trestu.