V Iraku útočili na civilné lietadlo

BAGDAD - Na bagdadskom letisku muselo krátko po štarte opäť pristáť lietadlo nadnárodnej expresnej a logistickej spoločnosti DHL. Stroj pristál s horiacim krídlom, jeho trojčlenná posádka však neutrpela žiadne zranenia.


Nová iracká veľvyslankyňa v USA Rand Rahim Francková.FOTO - TASR/AFP


Americké armádne zdroje neskôr potvrdili, že lietadlo vo vzduchu zasiahli strelou zem - vzduch SAM-7. Lietadlá používajúce bagdadské letisko sa stávali terčom útoku aj v minulosti, v sobotu však raketa prvýkrát stroj aj zasiahla. Spojenecké velenie v dôsledku útoku rozhodlo o pozastavení civilných letov na bagdadskom letisku, kde doteraz denne pristávalo okolo 40 civilných a 70 vojenských lietadiel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dvoch amerických vojakov včera zabili v severoirackom meste Mosul. Ako vypovedali svedkovia, uviazlo auto s vojakmi v dopravnej zápche v centre Mosula. To využili páchatelia, ktorí k Američanom priskočili a podrezali im krk.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší Američan prišiel o život a dvaja vojaci utrpeli zranenia, keď pod ich autom v kolóne prechádzajúcej neďaleko Bákubu severne od Bagdadu explodovala trhavina.

Práve v Bákube, bašte protiamerických bojovníkov a susednej lokalite Chán Bání Saadi v sobotu vykonali dva atentáty proti policajným staniciam. Výbuchy áut naložených s trhavinami pripravili o život 16 osôb a desiatky ich zranili.

Veliteľstvo polície v Mosule včera oznámilo, že v sobotu neznámi páchatelia zavraždili policajného šéfa miestnej ochrany ropovodov Abdala Saláma Kanbára. Kanbára menovali do funkcie policajného šéfa Mosulu v súčinnosti s koaličnými silami.

Spojenecké sily rozmiestnené v Iraku zadržali od 1. mája najmenej 307 podozrivých zahraničných bojovníkov, prevažne Sýrčanov a Iráncov. Cudzinci sú podozriví, že prišli do Iraku s cieľom pripraviť samovražedné a iné útoky proti okupačným silám a irackým úradom.

SkryťVypnúť reklamu

Iracká dočasná vládna rada vymenovala Randí Rahímovú Frankieovú irackou veľvyslankyňou v USA. Oznámil to včera v Bagdade minister zahraničia Hošjar Zibarí, podľa ktorého ide o ďalší dôkaz toho, že sa Irak uberá cestou obnovy. (čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 674
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 457
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 412
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 448
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 598
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 975
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 194
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu