o Unikátne nazretie do morského života ponúka výstava v kaviarni Muzejka Slovenského národného múzea v Bratislave. Potápači, koralové útesy, ale najmä vodné živočíšstvo predstavuje fascinujúce nazretie do života pod vodnou hladinou, ako ju zachytili fotografi súťažiaci v rámci 18. medzinárodného festivalu potápačských filmov a fotografie v Tatranskej Lomnici. Spomínaná výstava je prvá putovná a môžete ju vidieť do konca novembra. „Medzi fotografiami je aj záber Strážca rybníka Martina Tomčíka z Martina, prvého slovenského víťaza svetovej súťaže, ktorým zvíťazil v tomto roku na 30. ročníku svetového festivalu potápačských fotografií vo francúzskom meste Antibues," povedal riaditeľ tatranského festivalu Peter Tokarčík. Nevšedné pohľady pod vodnú hladinu predstavujú objektívom autori z 13 krajín. Samostatnú časť expozície má jeden z najlepších svetových potápačských fotografov, slovenský emigrant v Nemecku Milan Czapay, medzi ktorého unikátmi je aj mnohonásobná zväčšenina osemmilimetrového morského koníka a desiatky iných morských živočíchov.
Pezinok
o S pôvodným slovenským muzikálom Stratený syn sa v pezinskom Dome kultúry predstavia v nedeľu dva mládežnícke kresťanské spevokoly BJB a ECAV z Bratislavy. Autorom hudby a textov je Slávo Kráľ a muzikál režijne pripravila Hana Gallová. Je to príbeh o stratenom synovi, ktorý nedal na rady rodičov. Až po životných peripetiách zistil ich pravdivosť a vrátil sa domov. Námet podobný z Biblie, keď Boh čaká na zblúdeného človeka, je spracovaný moderným tanečným a hudobným spôsobom. „Predstavenie je vhodné pre celé rodiny a začíname ním Duchovné nedele," povedala riaditeľka Kultúrneho centra v Pezinku Ingrid Noskovičová. Hodinu pred muzikálom, ktorý sa začne o 16.30 h, bude vernisáž obrazov S. Kráľa. Výstava potrvá do 14. decembra.
o Krásu krojov a ľudových odevov charakteristických regiónov západného Slovenska približuje výstava pod názvom Podoby textilu, ktorú sprístupnili v Krajskom osvetovom stredisku v Nitre. Folkloristka Miroslava Zaujcová pripravila pre výstavu expozíciu z kolekcií súkromných zberateľov, folklórnych súborov a muzeálnych zbierok. Návštevníkom ponúka pohľad na rozmanitosť umeleckých prvkov, techník a spôsobov zdobenia i výroby ľudových odevov. Na výstave dominujú ženské kroje z okolia Nitry, Vrábeľ, Levíc a Šale. Zaujímavosťou je súbor krojov Slovákov z obce Nagybánhegyes v Maďarsku, ktorí sa po roku 1947 vrátili do starej vlasti, do obce Neded v okrese Šaľa. Ich ľudové odevy si svoju tradičnú podobu zachovali viac ako stopäťdesiat rokov. Kolekciu krojov dopĺňajú ukážky doma vyrobených krosien, kolovrátkov a podobne. Výstava potrvá do 5. decembra.
ŽILINA
o V Považskej galérii umenia v Žiline otvorili výstavu z tvorby mladého výtvarníka Petra Mika. Práce absolventa ateliéru skla bratislavskej VŠVU z posledného obdobia zaujmú najmä netypickým vnímaním materiálu, z ktorého sa odvíja i jeho špecifický proces tvorby. „Jeho vystavované sklené sochy a tabuľové štrukturálne obrazy prezrádzajú, že autor nefinalizuje svoju tvorbu v skle do podoby geometricky vyvážených, hladkých a kompaktných tvarov, ale prioritou je preňho tekutá podoba skla," uviedla kurátorka výstavy Viera Putišová. Výstava potrvá do 14. decembra.
(sita, tasr)