3. medzinárodný workshop umelcov z Európskej únie a Slovenska, Výstavná sieň UBS v Slovenskom rozhlase, Bratislava, kurátor Horst Horvat, potrvá do 9. 12.
„Pred dvomi rokmi som iniciovala v Rakúsku workshop umelcov, aby som poukázala na to, že Europska únia nie je nevyhnutne len hospodárskou úniou, ale aj pestrou úniou hodnôt a kultúr. Sme pyšní, že vám môžeme predstaviť výsledky prác workshopu 2003. Pozývam vás na dialóg s umením o budúcnosti Európy!" Slová poslankyne Európskeho parlamentu Christy Prets otvorili včera výstavu s názvom Umenie otvárania - Ako ďaleko zájde Európa?, ktorá ponúka výsledky z 3. medzinárodného workshopu. Ten sa uskutočnil začiatkom októbra neďaleko rakúskeho Eisenstadtu v Cselley Mühle. Zúčastňuje sa ho dvadsaťšesť umelcov z krajín EÚ a Milan Lukáč zo Slovenska - štátu, ktorý do nej onedlho pristúpi.
Organizátor workshopu Horst Horvat výstavu pripravil v spolupráci so Spolkom výtvarníkov Slovenska. „Sme radi, že je práve v Bratislave, priesečníku troch štátov. Predstavujeme rôzne polohy výtvarného prejavu - od maľby, sochy, fotografie cez grafiku až po umelecké objekty. Rôzne polohy sú nasýtené originálnou optikou výtvarníkového názoru, ale aj špecifickou tradíciou krajiny, z ktorej pochádza. Súčasťou workshopov boli aj umelecké výkony z oblasti hudby a tanca, v Bratislave sa snažíme prezentovať aspoň hudbu cez zvukový záznam."
Milan Lukáč sa na výstave predstavuje dvoma dielami. Prvým je Komár - plastika zo zváraného železa a bronzu, druhým obraz s názvom Svoje muchy. Lukáč pripravuje na 3. decembra autorskú výstavu vo Francúzskom inštitúte v Bratislave s názvom Nie každý má svoje muchy. (pet)
Talianska jeseň Združenia Avance-Retard
A-R, (Milan Bočkay, Klára Bočkayová, Ladislav Čarný, Daniel Fischer, Vladimír Kordoš, Otis Laubert, Marián Meško, Igor Minárik, Marián Mudroch, Dezider Tóth), Galleria Via Larga, Florencia, kurátor Peter Zajac.
Po mesačnom pobyte na slovenskej ambasáde v Ríme sa presťahovala výstava s názvom A-R rovnomenného združenia špičkových slovenských výtvarníkov do Florencie. Desiatka priateľov, v minulom režime predstaviteľov našej neoficiálnej výtvarnej scény, sa do tohto voľného zoskupenia sformovala v závere 70. rokov na alternatívnych výstavách.
Spoločné výstavy sú pre členov Združenia Avance-Retard skôr výnimočné, každý má svoju osobitú estetiku a vlastné projekty. Spája nás to, že nás nič nespája, vravia radi. (ba)
Michal Pűchouček laureátom Chalupeckého ceny
Cena Jindřicha Chalupeckého, (Michal Pűchouček, Krištof Kintera, Ján Mančuška, Jan Šerých, Michaela Thelenová, Mario Chromý), Galéria Futura, Praha.
Na výstave finalistov štrnás-teho ročníka Ceny Jindřicha Chalupeckého pre českých výt-varníkov do 35 rokov odovzdal ocenenie exprezident a spoluzakladateľ tejto tradície Václav Havel Michalovi Pűchoučkovi.
„Viem, že budem musieť ešte veľa pridať, ale teraz mám na to dôvod," povedal pre MF Dnes tesne po svojom víťazstve Pűchouček. Jeho prvá zásadná inšpirácia boli rodinné fotografie, potom začal vytvárať bizarné fotoseriály na spôsob príbehov publikovaných v časopisoch pre dospievajúce dievčatá. Neskôr tieto fotose-riály previedol do filmových projekcií, v ktorých niektoré zábery náhle „ožili".
Jeho najnovšie dielo Zberateľ je projekcia, na ktorej Pűchouček postupne odkrýva dvadsaťšesť obrazov s pochmúrnou story o akejsi krádeži či možno vražde, ktorú vyšetruje pomalý policajt. Vo finále Chalupeckého ceny predstavil trojicu maliarskych portrétov a klasický videoart.
V medzinárodnej porote bol aj slovenský kunsthistorik Vladimír Beskid a na výstave sa zúčastňuje aj víťaz obdobnej súťaže u nás - Ceny Oskára Čepana - Mario Chromý. (ba)