
Istanbul včera prežíval emotívne scény. Pozostalí sa lúčili s obeťami dvoch útokov. Na zábere je sestra jedného zo strážnikov britského konzuláta, ktorý po výbuchu zomrel. FOTO - REUTERS
Rovnaký rukopis
K útokom sa hlási viac organizácií, spoločné majú to, že sa hlásia alebo sú vo vzťahu k al-Káide. „Chceli sme otriasť sebavedomím Veľkej Británie, bojujúcej proti islamu," napísala vo svojom vyhlásení militantná skupina Brigády Abú Hafz al-Masrí. Brigády sa predtým prihlásili aj k zodpovednosti za útoky namierené proti istanbulským synagógam.
K obidvom istanbulským útokom sa ako prvá prihlásila organizácia Front veľkých východných islamských nájazdníkov.
Na tom, že útoky nesú rukopis al-Káidy sa zhodujú politici aj bezpečnostní analytici. Tí upozorňujú, že činnosť teroristov spájaných s al-Káidou sa mení. Útoky nie sú dielom centrálne riadenej inštitúcie.
Deti al-Káidy vyrástli a rozbehli sa do sveta. Rodičom sú verné, nie sú od nich už závislé. Aj tak sa dá priblížiť, ako sa za posledné roky vyvinul terorizmus.
Iná definícia hovorí o mutantoch - organizáciách, ktoré spolupracovali s bin Ládinovou al-Káidou. Od materskej organizácie sú už nezávislé, prešli v nej výcvikom a sú schopné vykonávať útoky. „Útoky podnietili, ale len veľmi málo z nich skutočne vykonali," hovorí na stránkach Washington Post singapurský bezpečnostný analytik Rohan Gunaratna.
Bin Ládin je vraj mimo
Práve včera americký generál v Afganistane Peter Pace povedal, že v boji proti terorizmu už Usáma bin Ládin nie je dôležitou postavou a tvrdil, že zakladateľ al-Káidy sa stiahol.
To rozhodne neplatí o teroristoch, ktorí prijali globalizáciu so všetkým, čo k tomu patrí. Výcvikové tábory al-Káidy fungujúce donedávna v Afganistane prirovnal Gunaratna k „Disneylandu, v ktorom sa mohli stretnúť príslušníci ktorejkoľvek islamskej skupiny".
Podľa odhadov FBI týmito tábormi mohlo prejsť od polovice 90. rokov do roku 2001 až 20-tisíc ľudí zo 47 krajín. Učili sa tam bojovať, získali kontakty a čo je veľmi dôležité, posilnilo sa tam ich presvedčenie, že bojujú za svätú vec.
Využívajú internet (k útokom sa hlásia e-mailami zasielanými do arabských novín), vymieňajú si skúsenosti. Ukázalo sa, že použili na viacerých kontinentoch rovnaké rozbušky. Posledné vyhlásenie od Brigády Abú Hafz al-Masrí zverejnené na islamskej stránke sľubuje, že ich znovu použijú.
Turci zatkli podozrivých z útokov na britské ciele
ISTANBUL - Deň po teroristickom útoku na dva britské ciele v Istanbule turecká polícia zatkla niekoľko ľudí, podľa denníka Hurriyet ich bolo sedem. Zatknutie podozrivých potvrdil aj šéf diplomacie Abdullah Gul, ktorý navštívil miesto s britským ministrom zahraničných vecí Jackom Strawom.
Turecku, jedinému islamskému členovi NATO, včera vyjadril silnú podporu americký prezident, Veľká Británia a Severoatlantická aliancia. Britský minister zahraničia Jack Straw dokonca povedal, že atentáty „nepoškodia úsilie Turecka o vstup do Európskej únie, ale naopak zvýšia odhodlanie nás všetkých, aby sa Turecko stalo plnoprávnym členom Európskej únie".
Britské spravodajské služby varovali, že Turecku hrozia po najhoršom týždni jeho povojnovej histórie ďalšie útoky. V krajine je neistota, niektoré veľké zahraničné spoločnosti už poslali svojich zamestnancov domov, iné sa to chystajú spraviť.
Guvernér Istanbulu zrušil všetkým policajtom plánované dovolenky. Svojich 16 vyšetrovateľov poslala aj Británia, aby pomohli pri vyšetrovaní útokov na britský konzulát a najväčší britský bankový dom HSBC. (mch, čtk, reuters)