KYJEV - Ukrajinský parlament včera neschválil medzinárodný projekt prepojenia ropovodov Družba a Adria. Ten mal spojiť ruské ropné polia s Jadranským morom. Oznámila to ukrajinská spoločnosť Ukrtransnafta, ktorá zaisťuje tranzit ropy. Firma vyhlásila, že to krajine spôsobí straty nielen finančné, ale aj politické.
Parlament odmietol ratifikovať dohodu, ktorú vlani podpísali Rusko, Bielorusko, Ukrajina, Slovensko, Maďarsko a Chorvátsko. Poslanci by sa k projektu mohli vrátiť neskôr, ale nie je to isté.
Na základe projektu by Rusko mohlo zvýšiť export ropy do Stredomoria a na ďalšie trhy prostredníctvom chorvátskeho prístavu Omisalj. Tranzit ruskej ropy cez Ukrajinu by sa tak zvýšil zo súčasných päť miliónov ton ročne na 15 miliónov ton. Do rozpočtu by priniesol zhruba 30 miliónov dolárov.
Poslanci však vyhlásili, že Ukrajina musí ochrániť svoje ďalšie kľúčové ropovody pred konkurenciou. K nim patrí predovšetkým ambiciózny projekt ropovodu Odesa-Brody, ktorý vedie z gruzínskeho prístavu Supsa cez Odesu do mesta Brody blízko poľských hraníc. Tento projekt podporujú i Spojené štáty a Európska únia ako tranzitné spojenie Ruska pri vývoze ropy od Kaspického mora na západ.
„Otázka bola: buď ropovody Družba a Adria alebo projekt Odesa-Brody. Bola to naša voľba," povedal poslanec Volodymyr Černjak. Analytici sa domnievajú, že tento krok svedčí o nejednotnosti ukrajinskej ropnej politiky, dodala agentúra Reuters.
V Ukrajine pritom budú v nasledujúcich dvoch rokoch vrcholiť splátky zahraničného dlhu a vláda usilovne hľadá dodatočné zdroje príjmov do rozpočtu. (čtk)
Rozhodnutie sa dotkne aj Slovenska
Spoločnosť Transpetrol podpísala vlani dohodu s maďarskou ropnou spoločnosťou MOL, ktorá zaručovala, že z objemu piatich miliónov ton ropy prepravia ropovody vo vlastníctve MOLu 1,5 milióna ton a ropovodmi Transpetrolu bude v prvej fáze ročne prepravených 3,5 milióna ton.
Rusko malo v pláne postupne prepravu novej ropy zvýšiť až na 15 miliónov ton ročne. MOL s Transpetrolom potom mali prepravu zabezpečovať podľa svojich technických možností, teda najmä podľa vyťaženosti svojich potrubí. Ropovody vedúce cez Slovensko sa v súčasnosti využívajú len na 46 percent. Dĺžka ropovodu Adria na Slovensku je len 8,5 kilometra, a to z mesta Šahy po obec Tupá na hranici s Maďarskom.