BRATISLAVA - Maturovať po novom sa začne od apríla 2005. Jednotné maturitné testy teda budú robiť už dnešní tretiaci na stredných školách. Mnohí z nich sa novej skúšky dospelosti obávajú. V doterajších testovaniach tzv. Monitoru boli totiž žiaci úspešní len na 50 až 70 percent.
Vladimír Repáš, riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu, študentov upokojuje: „Výsledky testov nebudú mať vplyv na úspešnosť maturity - teda aspoň zo začiatku. Budú na maturitnom vysvedčení, aby sa podľa nich mohli orientovať vysoké školy."
Univerzity nebudú musieť výsledky novej maturity okamžite a bezvýhradne uznávať. „Zo začiatku asi nie, prvé roky možno budú také rozpačité. Ale podľa mňa sa nový systém vžije," myslí si Repáš.
Väčšina učiteľov princíp novej, objektívnejšej maturity, ktorú má priniesť jednotný test z predmetu pre všetkých maturujúcich, chváli. Niektorí tvrdia, že si naň musia ešte zvyknúť.
„Maturita musí byť vo forme, na ktorú nabehla. Externá časť tým, že bude jednotná pre všetkých, bude mať váhu, bude použiteľná pre vysoké školy. Na jej základe sa budú môcť porovnávať výsledky žiakov a teda aj učiteľov a škôl," myslí si Gabriela Dorňáková, riaditeľka Gymnázia Vazovova v Bratislave. Myslí si, že vďaka novej maturite sa zvýši aj konkurencia medzi školami. „Ak na jednej škole budú výsledky žiakov každoročne od 80 do 90 percent, bude zrejmé, že práca učiteľov je dobrá."
Za veľkú výhodu považuje Dorňáková aj to, že maturita z jazykov zohľadní požiadavky Európskej únie. Ak žiak zmaturuje z jazyka na úrovni napríklad stredne pokročilý, môžu sa výsledkom riadiť aj v zahraničí. Problémy však vidí v slabej príprave žiakov z jazykov.
„Dnes prichádzajú žiaci na stredné školy tak rozdielne vedomostne pripravení, že to je niečo neskutočné. Matematika, slovenčina, to je v poriadku. Ale jazyky! Aj základné školy by sa mali testovať, ako pripravujú žiakov!" myslí si.
Problémy s novou maturitou niektorí očakávajú na stredných odborných školách a učilištiach. „Je pravda, že máme menej teórie ako gymnáziá, ale maturita predsa bude mať dva varianty - jeden pre gymnáziá, druhý pre stredné odborné školy," odpovedá Drahomíra Popracová, riaditeľka drevárskeho učilišťa v Žarnovici. Žiaci v jej škole už prešli skúšobnými testami. „Tí, ktorí vykazujú dobré študijné výsledky, boli dobrí. Musíme si len na nový systém zvyknúť."
Slabiny tiež vidí najmä v jazykoch. „Aj keď budeme mať ľahší variant, neviem, či ho žiaci zvládnu. Nielen pre nízky počet hodín a veľký rozsah učiva. Veľa žiakov má aj slabé základy zo základných škôl."
Na novú maturitu sa dá pripravovať dopredu. „Všetky testy za uplynulé štyri roky sú zverejnené na internete. Nie je dôvod, prečo by ich učitelia nedali žiakom precvičiť," myslí si Repáš.
Ako to bude po novom
* Dnes žiaci ústne a písomne odpovedajú pred maturitnou komisiou. Po novom sa k tejto tzv. internej časti pridáva externá - jednotné písomné testy pre všetkých žiakov. Budú mať dva varianty - ľahší pre stredné odborné učilištia a stredné odborné školy, ťažší pre gymnazistov. Aj žiaci si však budú môcť vybrať, ktorý variant chcú.
* Doteraz sa maturovalo zo štyroch predmetov, povinne len zo slovenčiny a literatúry. Po novom budú gymnazisti maturovať z piatich predmetov: povinné budú slovenský jazyk, cudzí jazyk, prírodovedný predmet, a dva ďalšie si môžu vybrať. Žiaci SOU a SOŠ budú maturovať zo štyroch predmetov, povinné sú slovenský a cudzí jazyk, a teoretická a odborná časť odborných predmetov.
* Externá časť bude zo slovenčiny, matematiky, anglického či nemeckého jazyka. Bude pozostávať z centrálne vypracovaných, v rovnakom čase zadaných písomných skúšok, ktoré budú na všetkých školách zároveň a opravovať ich budú externisti. Výsledok testu bude v percentách.
* Po starom bola na každý predmet päťčlenná komisia, po novom bude mať len troch členov.
* Nová maturita bude trvať dva až päť dní, doteraz sa jeden deň písala písomná práca zo slovenského jazyka a jeden deň trvali ústne skúšky. (sr)