BRATISLAVA - V niektorých dedinách znova každý podvečer cítiť dym z dreva a uhlia. S každým zdražením plynu a elektriny sa čoraz viac ľudí vracia ku kúreniu či aspoň prikurovaniu lacnejším drevom. Mnohí si totiž aj po zavedení plynu ponechali pece na pevné palivo.
„Záujem o palivové drevo sa zvyšuje s nárastom cien energií," potvrdil generálny riaditeľ Lesov SR Karol Vinš. A nejde len o domácnosti. „Aj teplárenské spoločnosti sa už pýtajú, či je možné zabezpečiť surovinu."
Rastie aj dopyt po najlacnejšej možnosti, keď si záujemca ide do lesa pripraviť suché drevo sám ak mu to vlastník lesa povolí.
Záujem pociťuje aj výrobca kozubových vložiek a pecí Kobok. Na obchodnom oddelení firmy potvrdili, že to súvisí so zdražovaním energií, ale nevedeli odhadnúť, do akej miery, lebo im stúpa predajnosť aj „vďaka otváraniu nových pobočiek". Vinš hovorí, že zvýšenie dopytu po dreve zrejme zvýši aj jeho cenu. „Ale nevieme povedať o koľko." Všetci spracovatelia dreva cítia zvýšený záujem o surovinu, akú spracovávajú, najmä o tvrdé drevo. „Napríklad už aj Smrečina v Banskej Bystrici spaľuje menej kvalitnú vlákninu, lebo sa jej to oplatí."
Podľa prepočtov energetického centra je kúrenie drevom až dvaapolnásobne lacnejšie ako kúrenie plynom. Vinšovi sa rozdiel zdá priveľký, hoci „kúrenie drevom je samozrejme o dosť lacnejšie". (rf)
Kúrenie drevom je lacnejšie aj ekologickejšie
Kjótsky protokol hovorí, že kúrenie drevom je neutrálne, pokiaľ ide o vypúšťanie kysličníka uhličitého do atmosféry. Spaľovaním plynu síce vzniká menej spalín, ale ide o neobnoviteľný zdroj.
Drevo je obnoviteľné keď sa kubík dreva spáli, vyprodukuje množstvo kysličníka uhličitého, ale kým vyrastie ďalší kubík, stromy kysličník spotrebujú. Pri kúrení plynom sa kysličník uhličitý iba produkuje.
Kúrenie drevom začína byť moderné vo vyspelých krajinách. V Rakúsku zhruba 16-tisíc domácností prešlo na kúrenie malými drevnými pelietkami. Na jeseň ich nasypú do zásobníka a z neho si pec automaticky prisypáva. Zásobník vydrží až do jari, majiteľovi domu stačí raz za týždeň vyniesť popol. Systém je však drahý, nákladnejší ako kúrenie plynom.
Európska únia schválila projekt na výrobu brikiet z dreva na severozápadnom Slovensku, v Turzovke sa môže stavať fabrika. Do projektu je zapojených asi tridsať obecných úradov, peniaze dostali od ministerstva životného prostredia aj od Európskej únie.
(rf)