
Muhmmad Chatámí na oslavách víťazstva Iránu nad Irakom.
FOTO - REUTERS
ne. Iránu nepripomína jeho vzťah k terorizmu a nehádže ho do jedného vreca s Afganistanom, aj keď v sieti bin Ládina boli aj teroristické skupiny podporované Iránom. Krajina bola doteraz na čele listiny svetových sponzorov terorizmu a stále ukrýva útočníkov na dve americké základne v roku 1983 v Libanone a v roku 1986 v Saudskej Arábii. Pravda, pre skupiny podporované Iránom (najmä protiizraelské), nie je ten druh akcií, ktorý sa pred týždňom udial v USA, typický.
Od islamskej revolúcie v roku 1979 sa vôbec žiadna americká vláda neodvážila pustiť sa do konfliktu s Teheránom - postačili sankcie. Počas vojny v Perzskom zálive zostal Irán - krátko predtým viedol sám vojnu s Irakom - neutrálny. Ale stačí dnes Washingtonu neutralita tohto silného a od Západu nezávislého islamského štátu?
Teherán na druhej strane vidí teraz šance nadviazať dlho zmrazené obchodné styky s USA a vyčkáva americké gestá. Pragmatickí iránski politici si dobre spomínajú, ako bolo odmenené Turecko za svoju lojalitu po vojne v Perzskom zálive. „Ako člen protiteroristickej koalície sa môže Irán dostať bližšie k Spojeným štátom bez toho, aby splnil ich podmienky a stratil vlastnú tvár,“ hovorí iránsky analytik pre Reuters.
Irán sa islamskou revolúciou v roku 1979 zbavil prozápadného šacha. Vydal sa cestou izolácie - a Washington ho dodnes neprestal vnímať ako vojensky silný štát. Izolácia je dnes už dávno zavrhnutý projekt a Teherán si uvedomuje, že potrebuje mať prístup ku globálnej ekonomike.
Napriek izolácii však Irán prechádza slušným ekonomickým a vo vnútri slobodným politickým vývojom. Postupne sa rozkladá totalita vlády islamských duchovných. Veľa Iráncov sympatizuje so Západom. Len málo z nich sa však teší tomu, čo USA pripravujú v Afganistane. Je im jasné, že USA dosadia v Kábule lojálnu vládu, čo nemusí byť nutne dobré pre Irán.
Prezident Muhammad Chatámí predpovedá katastrofický dopad operácie pre celý región. „Dúfame, že moslimský a arabský svet prijme svoju zodpovednosť v tejto citlivej záležitosti a zabráni katastrofe,“ povedal.
Spojené štáty v tejto chvíli ešte nemajú stratégiu, ako dlhodobo riešiť vzťahy s Iránom. Snažia sa zavrhnúť každé podozrenie, že by krúžili okolo Teheránu s požiadavkami. Minister zahraničia Colin Powell poprel, že by po svojom britskom kolegovi Jackovi Strawovi poslal odkaz - aj keď je „zvedavý“ na jeho postoje po rokovaniach v Teheráne.