BRATISLAVA – Proti plánovanej privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu sa včera v mene SDĽ postavil minister Peter Magvaši. Vládou schválený zámer predať 49 percent akcií SPP chce nahradiť iným modelom, prípadne privatizáciu úplne zrušiť.
Magvašiho predstava počíta s predajom len 25-percentného podielu. Ďalších 24 percent by sa malo „premeniť“ na podielové listy. „Výnosmi z podielových listov by sa mohla postupne financovať reforma dôchodkového systému, ktorá odštartuje v rokoch 2013 až 2014,“ tvrdí Magvaši. Približne 55 miliárd korún, ktoré majú z predaja SPP smerovať do reformy dôchodkového systému, nemusia podľa Magvašiho prísť „okamžite“. „Predaj SPP netreba urýchľovať, navyše keď sú už zabezpečené zdroje na výplatu dlhopisov FNM,“ povedal minister. Podotkol, že v SDĽ sa naďalej zvažuje, či by plynárenstvo a energetika nemali ostať v stopercentnom vlastníctve štátu.
Na Magvašiho vyhlásenia ostro zareagoval zástupca privatizačného poradcu Credit Suisse First Boston Micahl Šušák: „Chápem to ako politický populizmus, nie ako skutočnú stratégiu v oblasti privatizácie. Chcieť zmeniť privatizačný proces v jeho konečnej fáze je nešťastné, vysiela to negatívny signál smerom k zahraničným investorom a znižuje dôveryhodnosť politických rozhodnutí vlády,“ povedal Šušák denníku SME. Predaj SPP sa medzičasom dostal až do fázy, ktorá bezprostredne predchádza konečnému rozhodnutiu vlády o výbere strategického partnera pre SPP.
Pôvodne mala byť privatizácia uzavretá už vlani, ale najmä politická nejednotnosť viedla k jej spomaleniu a odloženiu až na záver tohto roku. Zmena akcií na podielové listy by si však podľa odborníkov vyžiadala takú rozsiahlu prípravu, že samotný predaj by sa presunul ďaleko za horizont nadchádzajúcich parlamentných volieb.
Z predaja SPP by malo Slovensko získať najmenej 200 miliárd korún, ktoré chce použiť najmä na splatenie zahraničného dlhu.
Menšia časť výnosu – 55 miliárd – mala pomôcť pri odštartovaní dôchodkovej reformy. „Sociálna poisťovňa viaže potrebu týchto peňazí na schválenie zákona o sociálnom poistení,“ znie oficiálne vyjadrenie Sociálnej poisťovne. To, že peniaze sa podľa Magvašiho „nemusia ponáhľať“, je však podľa neoficiálnych zdrojov jasným dôkazom, že začiatok dôchodkovej reformy sa tak skoro neplánuje.
Vicepremiér Ivan Mikloš podľa slov svojho poradcu Karola Zimera odmietol Magvašiho návrhy komentovať a cíti sa viazaný rozhodnutím vlády, ktorá v lete rozhodla o zámere predať 49 percent akcií podniku.
Inú cestu, ako pokračovať v začatej privatizácii, nevidí ani Magvašiho spolustraníčka ministerka Brigita Schmögnerová. „Vláda sa rozhodla splatiť časť dlhu a vybudovať druhý pilier dôchodkového poistenia. Iná možnosť, ako pokračovať v privatizácii SPP, preto nie je,“ tlmočil jej názor hovorca Peter Papanek. Schmögnerová navyše upozornila, že Magvašiho návrh nebol prerokovaný v politických orgánoch SDĽ.
Ako nemožné vidí zastavenie privatizácie aj poslanec SMK László Gyurovszky: „Návrh ministra Magvašiho nemôže spochybniť rozhodnutie vlády. Nevidím priestor na to, aby vláda zmenila svoje rozhodnutie. Nie je mi jasné, kde by tie peniaze minister Magvaši zobral,“ povedal Gyurovszky.
Autor: sp