Americký minister spravodlivosti John Ashcroft požiadal Kongres o väčšie právomoci pre vyšetrovacie agentúry, ktoré im umožnia viac odpočúvať, viac sledovať pohyb podozrivých ľudí a ich kontakty.
Demokratický senátor Pat Leahy sa na spoločnej tlačovej konferencii Ashcroftovi verejne posťažoval: „Dostávam e-maily od ľudí, ktorí sa pýtajú, či im skutočne chceme vziať ich slobodu.“
Ashcroftova vtipná odpoveď akoby symbolizovala novú éru: „To je o.k., Pat. Vieme o tom, tvoje e-maily si čítame už celý týždeň.“
S posilnením právomocí polície a spravodajských služieb v českých pomeroch súhlasí aj český prezident Václav Havel, ktorý pre Lidové noviny povedal: „Nenazval by som to obmedzením občianskych, alebo ľudských práv. Skôr by som to nazval ochranou ich práv.“
Agendu prísnejšej kontroly občanov pestujú najmä konzervatívne strany, ale sprísňovať sa bude aj v Británii, kde sú pri moci labouristi. Po stretnutí ministrov vnútra a spravodlivosti Európskej únie minulý týždeň sa zdá, že úbytok občianskych slobôd neminie ani štáty únie.
Včerajšia reportáž CNN podrobne ukázala, čo robil počas posledného roka jeden z únoscov lietadla, ktoré skončilo v útrobách WTC. Diváci sa dozvedeli, kde trávil dovolenku, kde popíjal vodku, prečo bol v Hamburgu, prečo sa zastavil v Prahe, s kým hovoril na Floride. Tento monitoring tajných služieb však zachytáva aj nevinných a otvára otázku možného zneužitia informácií.
Slovenskí politici posilňovanie právomocí tajných služieb skôr odmietajú a tvrdia, že na boj s terorizmom sú dostatočne veľké.
Predseda branno-bezpečnostného výboru parlamentu Vladimír Palko vidí isté riziko skôr v tom, že v slovenských spravodajských službách by sa ešte mohli nájsť desiatky až stovky ľudí, ktorí „kedysi pôsobili v bývalej komunistickej Štátnej bezpečnosti a dodnes pôsobia v spravodajstve“.
Bývalá československá štátna bezpečnosť bola známa svojimi dobrými kontaktmi s teroristami z arabského sveta.
(mch, rf)
Viac v rubrike TERORIZMUS