
Policajný viceprezident si myslí, že väčšina z tých, čo sa prídu sťažovať na políciu, kedysi chcela korumpovať.
FOTO SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ
dodal so smiechom.
Viceprezident vie o mnohých prípadoch korupcie, ale nemá dôkazy. „Korupcia je všade. Koľkokrát mi stačí, aby som sa niekomu pozrel do očí. Kto nemá čisté svedomie, nemá ani čistý pohľad.“
Bez vôle ľudí sa problém korupcie nikdy nevyrieši. „Človek sa skôr či neskôr dostane do situácie, keď nevie nájsť východisko a je na ňom, aby sa rozhodol. Buď on, alebo jeho blízky niečo v živote dosiahne, alebo zostane čestný a nedosiahne nič.“ Prostredie na Slovensku je teraz podľa viceprezidenta také. „Riešenie je, že keď sa do takejto situácie dostaneme, nebudeme si chcieť uľahčiť život formou korupcie.“
Príkladov Spišiak pozná veľa. Podľa neho aj väčšina z tých, čo sa prídu posťažovať na políciu, kedysi chcela korumpovať, ale druhá strana ich napríklad preplatila. Keď policajt od opitého vodiča zoberie úplatok, človek sa teší. „Keď o tri - štyri dni vytriezvie, rozpráva sa s priateľom a povedia si, akí sú tí policajti pliaga skorumpovaná.“
Ďalší príklad Spišiak povedal zo súdnictva. V kauze z podsvetia mal vypovedať dôležitý chránený svedok. Jeho rodičia sa báli, že ho podozriví zabijú, keď sa vrátia z väzby, lebo vraj vedia, že sudcov je ľahko podplatiť. „Povedali mi, že oni uplatili sudcu, keď ich syn bol vo väzbe. Vtedy im to neprekážalo.“ Neskôr spomínaného svedka policajti obvinili z brutálnej vraždy a zatkli. „Toľko hľadali sudcov (rodičia), až jedného asi aj uplatili, lebo ich syn bol pustený z väzby.“
Za najdôležitejšie Spišiak považuje nebáť sa v živote prehrať. „Ten, kto sa bojí prehry, bojuje nečestne a korumpuje.“
Na konferencii prednášal aj riaditeľ odboru boja proti korupcii na Úrade vlády Ján Hrubala a riaditeľka Transparency International Daniela Zemanovičová. Povedala, že k dobrému menu Slovenska neprispieva, ak sa napríklad pokladník strany, ktorý je spájaný s korupčnými aférami, dostane na významné miesto v zahraničí.
MONIKA ŽEMLOVÁ