
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
ČESKÁ BREZOVÁ – Už pred niekoľkými rokmi robili slovenskí geológovia prieskum neďaleko Českého Brezova v okrese Poltár, ktorý mal potvrdiť, či sa tu nachádzajú vzácne kovy. Výsledky prieskumu vyzerali nádejne, kanadská spoločnosť Junior Company a Majestic Gold Corporation sa preto vydali po tejto stope a prieskumné územie kúpili.
Do lokality Cibuľovej jamy priviezli vrtnú súpravu z Kanady a začali podrobnejší výskum. Ak by sa zlato v tejto oblasti potvrdilo, môže to mať pre poltársky región obrovský prínos.
„Prieskum slovenských geológov už pred časom anomálie na vzácne kovy potvrdil, my sme v ňom pokračovali. Zatiaľ čo slovenskí geológovia robili plytké vrty zhruba do 20 metrov, my sme mohli ísť hlbšie. Štyri prieskumné vrty išli do hĺbky 100 metrov,“ povedal nám hlavný geológ projektu Bohumil Molak.
Stovky vyťažených vzoriek poslali do laboratórií vo Vancouveri. „Nerád by som výsledky predbiehal, aby sme potom neboli sklamaní. Regiónu by to prinieslo nielen pracovné príležitosti, ale aj časť ziskov,“ konštatuje Bohumil Molak.
Do prieskumnej lokality patria územia viacerých obcí, najväčšiu časť má však České Brezovo, ktoré by na tom bolo najlepšie.
Spoločnosť má záujem preskúmať viaceré regióny na Slovensku, kde by ešte zlato mohlo byť v takom množstve, aby sa jeho ťažba vyplatila.
Rovnako dôležitý ako geologický prieskum bude ekonomický model. Ten má predovšetkým stanoviť, či by bola ťažba pri súčasných cenách zlata rentabilná. Spoločnosti ťažiace zlato však majú určite výhodu v tom, že pri poklese cien zlata je možné bane dočasne zatvoriť a udržiavať. Náklady na obnovenie ťažby v dočasne zatvorených baniach už nebývajú také vysoké.
Zlato a Slovensko – Okrem regiónu Poltára sa veľké nádeje vkladajú aj do prieskumu, ktorý sa bude robiť v Kremnici. Ešte v priebehu leta kúpila kanadská spoločnosť Tournigon Gold Corporation 100 percent akcií Kremnica Gold a v meste, preslávenom v minulosti práve zlatom, by chceli obnoviť prieskum. Zlatá éra Slovenska sa skončila v roku 2001, keď Slovenská banská spoločnosť so sídlom v Hodruši – Hámroch ukončila ťažbu v poslednej zlatej bani. Zlaté bane v Kremnici skončili ešte o pár rokov skôr. Dôvodmi zatvorenia baní bolo v prvom rade vyčerpanie zdrojov a nepriaznivá situácia s cenami zlata na trhu. Pritom v období 12. – 14. storočia tvorilo slovenské zlato významnú časť európskej produkcie – podľa odhadov odborníkov sa na Slovensku vyťažilo približne 34 ton zlata. Zdroje zlata na Slovensku sa však považujú za vyčerpané – týka sa to predovšetkým existujúcich ložísk. Zistenie nových zdrojov však nie je úplne vylúčené. (eta)