BRATISLAVA – Sudcovia tvrdia, že reformy ministerstva spravodlivosti nie sú efektívne a neprispievajú k zrýchleniu súdneho konania. Ministerstvo spravodlivosti v posledných mesiacoch a rokoch pripravilo viac zákonov, ktoré si dali za cieľ uľahčiť sudcom prácu. Sudcovia tvrdia, že sa to nepodarilo. Sú presvedčení, že sú prácou zahltení. Vyplynulo to z prieskumu, v ktorom sa 350 z celkového počtu 1200 sudcov vyjadrovalo, ako vnímajú stav v justícii. Väčšina oslovených bola z Bratislavského kraja.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic je zo správy sklamaný. Tvrdí, že sa prejavila chýbajúca sebareflexia u sudcov. Čiastočne ho podporil aj predseda Najvyššieho súdu Milan Karabín.
Za zlý obraz justície môžu podľa správy najmä médiá, ktoré získavajú informácie od politikov. „Pre médiá sú komerčne zaujímavejšie škandály zo súdneho prostredia ako hľadanie objektívnej pravdy,“ píše sa v správe.
„Mám pocit, že správa hľadá iba dôvody, prečo to nefunguje a nesnaží sa nájsť riešenie,“ povedal Lipšic. Stavovskej organizácii, Združeniu sudcov Slovenska, ktorá prieskum zadala, vyčíta, že sa správa ako odbory.
„Nič iné nám nezostáva, pretože pracovné podmienky sú pracovné podmienky. Ak má združenie chrániť sudcov a sudcovský stav, tak, samozrejme, musí reagovať, keď sú nejaké problémy,“ hovorí na to šéf združenia Juraj Majchrák. Odmieta, že by správa nehľadala východiská. „Nám nejde o to, len vykrikovať čo všetko je zlé, my chceme nájsť riešenia,“ presviedča.
Sudcovia spolu s Lipšicom majú hodnotiť názory z prieskumu a hľadať riešenia na seminári začiatkom decembra.
„Prínos vyšších súdnych úradníkov pre prácu sudcov je minimálny. Prácu sudcov neuľahčujú ani zďaleka v takej miere, ako to prezentuje výkonná moc,“ hovorí správa.
Kriticky sa správa stavia aj k ministerským novelám Občianskeho súdneho poriadku a Trestného poriadku. Lipšic upozorňuje, že prvá je účinná iba dva mesiace a časom sa určite pozitívne prejaví. „Argument o Trestnom poriadku išiel do stratena, jeho rekodifikácia sa iba chystá,“ vyhlásil.
Až 82 percent sudcov má pocit, že pracujú pod tlakom enormného počtu vecí s vedomím, že môžu kedykoľvek čeliť obvineniu z prieťahov v konaní. „Ak uprednostnia kvantitu pred kvalitou riskujú, že bude spochybnená ich odbornosť a môžu byť disciplinárne postihnutí aj za spôsob rozhodovania,“ tvrdí správa.
Názory sudcov na reformy a stav justície
* Až 90 percent sudcov Bratislavského kraja hodnotí prínos vyšších súdnych úradníkov pre vybavovanie agendy ako nedostatočný. Úradníci nie sú dostatočne pripravení, nemajú žiadne poznatky o práci súdu a zaškoľovať ich musia sudcovia. Pozitívnejšie hodnotia prácu súdnych úradníkov.
* Z programu PHARE súdom nakúpili počítače. Sudcovia, ktorí s nimi nikdy predtým nerobili, tvrdia, že školenia, ktoré zabezpečila správa súdov, boli nedostatočné.
* Elektronická podateľňa má význam najmä pre účastníkov konania. Na prácu sudcov nemá žiadny dosah. Projekt súdneho manažmentu im prácu neuľahčuje, spisy musia upravovať aj cez počítač a pri opise v súdnych kanceláriách vznikli prieťahy. Časť sudcov si myslí, že obeh spisov zavedených do súdneho manažmentu je prehľadnejší, čím sa zjednodušila práca súdnej administratíve.
* Takmer 100 percent sudcov v ankete uviedlo, že novely Občianskeho súdneho poriadku a Trestného poriadku nesplnili ich očakávania a nezrýchlili súdne konanie.
* Sudcovia považujú za neobjektívny súčasný systém ich hodnotenia. Nemá dostatočnú vypovedaciu schopnosť o množstve a kvalite ich práce.
* Sudcovia pracujú na priveľkom počte prípadov. Môže to viesť buď kprieťahom, alebo k nízkej kvalite rozhodovania.
* Chýba dlhodobá justičná koncepcia. Pretrváva nekvalitné legislatívne prostredie, časté zmeny a novelizácie dôležitých zákonov.