BRATISLAVA – Návrh, aby STV povinne dávala 20 % z koncesionárskych poplatkov na tvorbu „nezávislým producentom“, vyvolal v mediálnom výbore parlamentu búrlivú diskusiu. V hre je asi 300 miliónov ročne.
Výbor sa pri rokovaní o zákonoch o STV a SRo rozdelil na dva tábory. Do debaty sa zapojil aj riaditeľ STV, ktorý hovorí, že rozdávanie peňazí môže televíziu zničiť a zástupcovia časti producentov a umelcov, ktorí prišli poslancov presvedčiť, aby povinný sponzoring ich tvorby podporili.
„Je to učebnicový príklad lobizmu,“ povedal o návrhu ministerstva kultúry František Mikloško. Aj podľa neho si dnes STV odliv peňazí do externého prostredia nemôže dovoliť. „Prečo by si slovenskú tvorbu nemohla STV vyrábať lacnejšie a sama? Nechápem,“ rozčuľoval sa. Herec Matej Landl zas poslancom hovoril, že treba oživiť pôvodnú tvorbu, čo zabezpečí práve spomínaných 20 percent z koncesií.
Poslanci SDKÚ Tomáš Galbavý a František Devínsky navrhli paragraf z návrhu vyhodiť. „Takéto určenie prostriedkov na pôvodnú tvorbu bude možné po ekonomickej stabilizácii inštitúcie,“ povedal Galbavý. „STV by to položilo,“ pridal sa Devínsky. Proti návrhu bol aj Ivan Hopta z KSS.
Za tvorcov okrem Landla vystúpili Marián Urban, Dušan Dušek a Patrik Pašš. Návrh ministerstva pod vedením Rudolfa Chmela z ANO podporili Dušan Čaplovič zo Smeru či Dušan Jarjabek z HZDS. Ten by rozdal z koncesionárskych poplatkov na nakrútenie až 30 percent, ak by diela boli vyrobené s aspoň 20-percentným podielom nezávislých producentov.
„Kvitujem požadované percento,“ hovoril Ľubomír Lintner z ANO. Zákon ako celok je však podľa neho dôležitejší, a preto pripustil, že by v spore mohol ustúpiť. „Zo strany ANO a mňa by to bola však len žltá karta. Ak uvidíme, že STV ide cestou telenoviel a konkurencie komerčným médiám, budeme prví, ktorí budú iniciovať zavedenie percent,“ povedal.
STV podľa Devínskeho ročne získa z poplatkov asi 1,5 miliardy korún. Miliardu dáva na svoj chod, poplatky autorským zväzom, platy a odvody, a 500 miliónov má na program – musí zaplniť 10-tisíc hodín vysielania.
Rybníček odhadol, že „nezávislí“ producenti by za 300 miliónov mohli nakrútiť asi len 100 hodín programu.
Výbor nakoniec rozpravu prerušil, aby sa poslanci zorientovali. Pri rokovaní o zákone o SRo sa búrlivá diskusia nerozprúdila, ale opoziční poslanci na protest odišli. Čaplovič a Jarjabek majú podozrenie, že rokovanie sa vedie podľa koaličných dohôd. (hr)