Podporu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím rieši aj nový zákon o službách zamestnanosti, ktorý je v súčasnosti v druhom čítaní v parlamente. Zákon by mal začať platiť už od 1. januára 2004. Podľa neho štát motivuje zamestnávateľov, ale aj samotných zdravotne postihnutých tak, že im ponúka:
Príspevok na zriadenie dielne alebo chráneného pracoviska
* územný úrad ho poskytne zamestnávateľovi, ktorý zriadi chránenú dielňu alebo chránené pracovisko. Príspevok sa poskytuje na úhradu preukázaných nákladov súvisiacich so zriadením chránenej dielne alebo pracoviska najviac v sume 300-tisíc korún.
Príspevok občanovi so zdravotným postihnutím na prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti
* územný úrad ho poskytne občanovi so zdravotným postihnutím, ktorý začne prevádzkovať alebo vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť v chránenej dielni alebo chránenom pracovisku. Príspevok sa poskytuje vo výške najviac 100 percent 38-násobku minimálnej celkovej ceny práce.
Príspevok na činnosť pracovného asistenta
* občan so zdravotným postihnutím si môže na pomoc pri vykonávaní svojej práce, ostatných činností a osobných potrieb počas pracovného času zobrať osobného asistenta. Územný úrad potom zamestnávateľovi poskytne príspevok na asistenta najviac vo výške 90 percent z celkovej ceny práce, podľa dĺžky pracovného pomeru.
Príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska
* patrí zamestnávateľovi, ktorému bol poskytnutý príspevok na zariadenie chránenej dielne alebo pracoviska do výšky 6-násobku minimálnej ceny práce ku koncu kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku pre jedného zdravotne postihnutého občana.
Na príspevok môže úrad poskytnúť tzv. preddavok určený na úhradu prevádzkových nákladov pri začatí prevádzky chránenej dielne alebo pracoviska, vo výške 50 percent predpokladaných prevádzkových nákladov v roku začatia prevádzky chránené dielne.