BRUSEL - Belgickí vládni socialisti podmienili svoj súhlas s ratifikáciou Zmluvy o pristúpení desiatich nových krajín k EÚ v dolnej komore parlamentu tým, že sa vláda zaviaže k belgickej účasti k „dvojrýchlostnej Európe“, pokiaľ by európska ústava bola prijatá v príliš oklieštenej podobe oproti návrhu Konventu. To by znamenalo, že by sa „tvrdé jadro“ ôsmich štátov na čele s „francúzsko-nemeckým motorom“ v rámci únie zbližovalo rýchlejšie než celok 25 krajín.
Ako uvádza tlač, pracovný materiál socialistov, ktorý sa dostal novinárom do rúk, hrozil dokonca zablokovaním rozšírenia EÚ, pokiaľ by medzivládna konferencia o ústavnej zmluve vinou postojov Španielska, Poľska, Británie a menších krajín skončila neuspokojivo.
Pristúpenie desiatich nových krajín už hladko schválila horná komora belgického parlamentu, Senát, hlasovanie v Poslaneckej snemovni je plánované na 27. novembra. Potom sa majú k prístupovým zmluvám vyjadriť ešte snemovne troch regiónov a tri jazykové spoločenstvá. Ratifikácia rozšírenia EÚ je v Belgicku najzložitejšia zo všetkých štátov „pätnástky“.
Valonskí socialisti, ktorí tvoria jednu zo štyroch strán vládnej koalície Guya Verhofstadta, pôvodne žiadali o odklad hlasovania v snemovni, dokiaľ nebude známy hotový text ústavy. Teraz podmieňujú hlasovanie pre rozšírenie tým, že sa vláda vo zvláštnom vyhlásení zaviaže, že v prípade prílišného „rozriedenia“ ústavy bude Belgicko úzko spolupracovať s ostatnými zakladajúcimi členmi spoločenstva plus s „dvoma ďalšími štátmi“, aby „rýchlejšie budovalo prosperujúcu a solidárnu Európu“.
Návrh európskej ústavy má schváliť summit EÚ, ktorý sa v Bruseli zíde 12. a 13. decembra. Štátnici a diplomati však doposiaľ príliš nepokročili na ceste k prijateľnému textu. Väčší pokrok sa očakáva až od neapolskej schôdzky ministrov zahraničia budúci týždeň. (čtk)