
Demonštranti v centre Londýna protestujú proti Bushovej návšteve. FOTO - TASR/AP
Po kráľovskej pompe, slávnostných salvách na Bushovu počesť a bankete včera pre amerického prezidenta nadišiel čas sadnúť si k politickým rokovaniam u britského premiéra na Downing Street. Blairovci a Bushovci sa srdečne zvítali pred dverami sídla, s dámami si vymenili bozky. Americký prezident už mal za sebou 20-minútové stretnutie s príbuznými britských vojakov, ktorí zahynuli v Iraku.
Bush aj Blair pri vítaní vyzerali ustarane, už vedeli o teroristickom útoku v Istanbule.
Vopred sa rátalo, že Blair na domácej pôde otvorí aj otázky, v ktorých sa s Bushom nezhoduje. O deviatich britských väzňoch zadržiavaných na Guantanáme, alebo o clách uvalených Bushom pred rokom na výrobky z ocele. Napokon mu jeho priateľ nedoprial ústupok ani v jednej z týchto otázok.
Útok v Turecku určil tlačovej konferencii predovšetkým tému terorizmu - aj CNN súčasne s tlačovkou prenášala na polovici obrazovky zábery z miest výbuchov. „Najnovšia teroristická ukrutnosť ukázala, že ide o vojnu. Jej hlavným bojiskom je Irak,“ povedal Blair.
Najprv obaja s pochmúrnymi tvárami zúčtovali s terorizmom a vyslovili sústrasť rodinám obetí. Pôsobili dojmom, že útok ich partnerstvo posilnil. Britský premiér odmietol, že by útok privolal svojím spojenectvom s americkým prezidentom.
Bush hovoril heslovito - teroristi nenávidia slobodu a demokraciu, porazíme ich. „Veľká Británia, Spojené štáty a ďalšie slobodné národy sú dnes zjednotené v ich zármutku a úsilí poraziť toto zlo, nech je kdekoľvek.“
Nemôžeme sa držať späť, nemôžeme robiť kompromisy s teroristami, pokračoval Blair a terorizmus označil za hrozbu 21. storočia. Spoločne obaja politici tiež presviedčali, že svoju prácu v Iraku dotiahnu do konca. Bush potvrdil, že by chcel na budúci rok začať so sťahovaním amerických vojakov z Iraku, ale súčasne nevylúčil, že ich tam pošle viac. Všetko závisí od bezpečnostnej situácie a pripomenul, že v súčasnosti prebieha výcvik Iračanov pre službu v bezpečnostných zložkách.
Hoci sa čakalo, že by Bush mohol počas návštevy Európy oznámiť, že Amerika bude rešpektovať rozhodnutie Svetovej obchodnej organizácie a zruší clá na dovoz ocele, nestalo sa tak. Bush povedal, že je oddaný voľnému obchodu a zásadám WTO a zostal pri všeobecnom konštatovaní, že sa o probléme rokuje. Podobne neurčitý postoj zaujal k britským zajatcom na Guantanáme, o ktorých osude sa vraj tiež rozhodne čoskoro. (mch)