
Budova banky HSBC je po včerajšom útoku teroristov v ruinách. Médiá začali hovoriť o „tureckom 11. septembri“. FOTO - REUTERS
Päť dní po dvojitom teroristickom útoku na synagógy v centre Istanbulu sa turecká metropola otriasla ďalšou sériou výbuchov. V médiách sa objavil termín „turecký 11. september“ a Európanom prešiel mráz po chrbte. Terče teroristov sa presunuli k starému kontinentu.
Stratégovia útoku tentoraz nemierili na Američanov či židovské chrámy. Zaútočili na britské veľvyslanectvo a banku.
K útoku sa telefonicky priznali skupiny al-Káida a turecký Front veľkých východných islamských nájazdníkov. „Al-Káida sa spoľahla na miestnych spojencov, že urobia hrubú prácu,“ povedal pre Reuters Jonathan Stephenson z londýnskeho Inštitútu strategických štúdií.
V čase výbuchov sa americký prezident George Bush stretol v Londýne s britským premiérom Tonym Blairom. Objavili sa preto špekulácie, že útoky na britské ciele sú výrazom odporu teroristov proti úzkej spolupráci Londýna a Washingtonu v Iraku.
Časť obyvateľstva v Turecku zrejme preberie názory zaznievajúce z arabského sveta. „Arabi a moslimovia majú pocit, že zodpovednosť za útoky nesú Američania, pretože okupujú Irak a podporujú Izrael,“ napísal provládny egyptský denník.
Turecko predstavuje pre moslimských extrémistov lákavý cieľ, upozorňovali analytici v posledných mesiacoch. Je členom NATO, kľúčovým moslimským spojencom Ameriky a príkladom, že sekulárny islamský štát môže úspešne fungovať. Okrem toho Turecko dlhodobo udržuje pomerne dobré vzťahy s Izraelom.
Takýto príklad je pre moslimských radikálov a teroristov nepohodlný. „Teroristi ukázali svetu, že dokážu postupovať tvárou v tvár tureckej armáde, ktorá je garantom sekulárneho zriadenia - a na klobúku propagandy al-Káidy pribudlo ďalšie pierko,“ povedal analytik Jonathan Stephenson.
Turecko bolo roky vzorom pokojnej koexistencie moslimov, kresťanov a židov. Teraz prišlo varovanie, že takéto „prozápadné“ spôsoby sa moslimom nevyplácajú.
Zúfalí pozostalí budú rýchlo hľadať vinníka. Radšej si vyberú viditeľný Západ než teroristov bez tvárí.
„Čas hrá pre extrémistov,“ povedal Magnus Ranstorp z Centra pre štúdium terorizmu a politického násilia.
Autor: Zuzana V. Očenášová