
Billie Jean Kingová na snímke z vlaňajška prichádza na newyorský galavečer na podporu nadácie Eltona Johna na liečbu AIDS.
FOTO - ČTK
Na kurte sa nebála pustiť sa do akejkoľvek súperky a zriedkakedy odchádzala porazená. Podobný prístup má i v osobnom živote. Nie je veľa tých, ktorí by mali väčší vplyv na rozvoj ženského tenisu než Billie Jean Kingová. Súčasná trénerka fedcupového tímu USA oslávi v sobotu šesťdesiate narodeniny.
Wimbledonská hrdinka
Grandslamovými úspechmi sa Kingovej môžu rovnať len Martina Navrátilová a Margaret Courtová. Nezabudnuteľné chvíle dlhoročnej kariéry prežila rodáčka z kalifornského Long Beach prevažne na tenisovom poraste v Londýne. Z 39 grandslamových titulov ich 20 získala vo Wimbledone. Po prvý raz tam triumfovala ako 17-ročná spoločne s krajankou Hantzeovou v štvorhre roku 1961. Vtedy ju poznali tenisoví diváci ešte pod dievčenským menom Moffitová, o štyri roky neskôr sa vydala za študenta Larryho Kinga.
V počte odohraných stretnutí na wimbledonskej tráve nemá v histórii konkurenciu ani medzi mužmi, ale pokiaľ ide o počet titulov, musí sa deliť o rekord s Navrátilovou. Spolupráca dvoch legiend ženského tenisu má pomôcť tímu USA na súčasnom finálovom turnaji Fed Cupu v Moskve. Kingová v úlohe trénerky ho vyhrala už tri razy, ako hráčka sedemkrát.
Prvá nad 100-tisíc dolárov
Kingovú upútal v detstve najprv softbal. Vynikala nad ostatnými, tak ako jej brat Randy, bývalý nadhadzovač v bejzbalovej MLB. Rodičia však skoro pochopili, že pre ňu bude lepšie zvoliť šport, v ktorom je viac „ženskosti“. Urobili dobre.
Nielen výkony na kurte, ale aj bojovným presadzovaním svojich názorov na verejnosti pomohla Kingová k výraznej zmene v pohľade na ženský tenis a ženy v športe vôbec. Kingová ako vôbec prvá športovkyňa zarobila viac než 100-tisíc dolárov za rok (1971). V časoch jej slávy na prelome 60. a 70. rokov však nedostávali ženy zďaleka toľko peňazí v odmenách ako muži.
Členka tenisovej Siene slávy spolu s ďalšími ôsmimi hráčkami preto najprv bojkotovala niektoré turnaje pre nedostatočné odmeny a neskôr založila vlastný okruh Virginia Slims Tour. Jej úsilie vyvrcholilo ustanovením ženskej tenisovej asociácie (WTA) v roku 1973. Kingová sa stala jej prvou prezidentkou.
Zdolala aj Riggsa
Hoci odohrala veľa nezabudnuteľných finálových zápasov vrátane vôbec najdlhšieho wimbledonského z roku 1970, keď podľahla Courtovej 12:14 a 9:11, upútala najviac pozornosti zápasom, ktorý nie je uvedený v žiadnych oficiálnych záznamoch. V „súboji pohlavia“ porazila bývalého wimbledonského víťaza Bobbyho Riggsa pred 30 492 divákmi 6:4, 6:3 a hneď sa stala vzorom feministiek na celom svete. Treba poznamenať, že Riggs mal už 55 rokov a Kingová hrala vo svojej životnej forme.
Osobný život tenisovej legendy bol stredobodom záujmu médií hlavne v roku 1981, keď vyšla najavo jej sexuálna orientácia. Aj keď vyhrala súd s bývalou osobnou asistentkou a zároveň milenkou Marilyn Barnettovou, stála ju aféra mnoho síl a peňazí. Ani manželský zväzok odhaleniu lesbického románu nakoniec neodolal.