
Ebola vypukla v roku 1976 v Afrike a potom opäť v roku 1995. Experti sa obávajú, že sa z neznámych dôvodov bude objavovať v čoraz kratších intervaloch. Koncom roku 2001 zasiahla Gabun, kde na nákazu zomrelo 12 ľudí. FOTO - TASR/EPA
Steve Rucker z amerického Fredericku chodí každý deň napoludnie na obed do svojej obľúbenej reštaurácie. V utorok však jeho kroky smerovali výnimočne inam. Obedňajšiu prestávku strávil na miestnom Inštitúte pre alergie a infekčné choroby, aby si ako prvý človek v histórii nechal vpichnúť vakcínu proti ebole - jednému z najsmrteľnejších vírusov na svete.
„Mal som už aj lepšie obedy,“ vtipkoval a vyhŕňal si rukáv. Do tela sa mu zakrátko dostali trilióny špeciálne upravených vláken DNA vírusu, ktorý má rovnaký názov ako rieka v Afrike, odkiaľ pochádza.
Ruckera onedlho nasledovali ďalší. No nebolo ich veľa. Napriek tomu, že pokusu predchádzali týždne hľadania dobrovoľníkov prostredníctvom reklamy a výziev, prihlásilo sa len 27 ľudí. Dávku dostanú ešte dvakrát každé dva mesiace a rok budú pod lekárskou kontrolou.
„Ľudia sa eboly boja,“ hovorí pre Washington Post Margaret McCluskeyová, vedúca sestra v stredisku, kde sa celý výskum odohráva. Podľa nej to však nie je nič prekvapujúce. Podobne to bolo aj pri skúškach prvých vakcín proti AIDS.
Obavy z eboly nepochybne zvyšuje jej zničujúca sila. Ochorenie spôsobuje hnačky a horúčky spojené s krvácaním do tráviaceho traktu a počas niekoľkých dní naň umiera 70 až 90 percent nakazených. Určiť ebolu dostatočne skoro je pritom ťažké, obeť totiž trpí príznakmi podobnými chrípke.
Vedci tvrdia, že dobrovoľníkom žiadne nebezpečenstvo nehrozí. Podľa nich je to možno najbezpečnejšia vakcína, aká bola kedy vyrobená. Tvoria ju laboratórne vyrobené syntetické vlákna DNA, ktoré takmer dokonale pripomínajú vlákna skutočného vírusu. Z pôvodnej genetickej informácie vynechali kľúčové zložky spôsobujúce chorobu a umožňujúce „ebolovej“ DNA kombinovať sa s DNA iných vírusov. To znamená, že je schopná vyburcovať obranný systém bez toho, aby sa nákaza prejavila. „Je to skutočne veľmi premyslená technológia,“ hovorí virológ Gary Nabel, ktorý už niekoľko rokov vedie výskum tejto látky.
Nová vakcína, ktorá je údajne stopercentne účinná na opiciach, by však nemala pomáhať len zachraňovať ľudí tam, kde sa táto choroba šíri. „Má veľký význam aj ako protiteroristické opatrenie,“ hovorí agentúre AP riaditeľ inštitútu Anthony Fauci. (mm)