
FOTO - REUTERS
Gerhard Schröder (na snímke) zostáva aj po zjazde sociálnodemokratickej strany jej šéfom. Tri dni rokovaní v Bochume však neboli prechádzkou: za každú cenu chcel ukázať, že strana je jednotná. V čase prepadajúcich sa preferencií a húfneho odchodu členov to nebolo ľahké.
Nemecká sociálna demokracia (SPD) len od jari stratila vyše 30-tisíc členov. Dôvodom bola hlavne politika kancelára Schrödera. Jeho vláda presadzuje zásadné reformy, ktoré dostali pomenovanie Agenda 2010. Ich súčasťou sú škrty v sociálnej oblasti.
Na júnovom osobitnom zjazde delegáti tieto reformy síce schválili, no medzitým SPD s veľkými stratami prehrala dvoje krajinských volieb a jej súčasné preferencie predstavujú iba 25 percent.
Pre nespokojné ľavicové krídlo SPD preto Schröder ponúkol niekoľko kompromisov - zavedenie nútených dávok pre podniky, ktoré neposkytujú pracovné miesta pre učňov, ako aj zvýšenie dane z dedičstva a kapitálových výnosov. Nedotknuteľný má zostať aj princíp celoplošných kolektívnych zmlúv, podľa opozície jedna z hlavných prekážok rozvoja pracovného trhu.
Schröder tiež nezabudol upozorniť na úspechy svojej vlády - v zahraničnej politike to bola hlavne kritika vojenského zásahu spojencov v Iraku.
Pripravované reformy zdravotníctva a systému sociálneho zabezpečenia Schröder zdôvodnil zmenami v demografickej štruktúre Nemecka. Vzhľadom na rastúci počet starých ľudí neexistuje podľa neho iná možnosť ako „prebudovanie“ sociálneho štátu: „Nemôžeme pripustiť, aby sa zrážky na dôchodky bezhranične zvyšovali.“
Schröder však svojich súdruhov nijako špeciálne nenadchol. „Vládla tu dosť strašidelná atmosféra,“ opísal svoje dojmy z Bochumu člen predsedníctva Sigmar Gabriel.
Jednoznačné boli výsledky volieb straníckeho predsedníctva: Schröder ako predseda získal necelých 81 percent, o osem percent menej ako na ostatnom zjazde. Jeden z jeho zástupcov, minister hospodárstva Wolfgang Clement, len 56,7 percenta a generálny tajomník Olaf Scholz mizerných 52,6 percenta. Obaja sú reprezentantmi reformného kurzu SPD.
Neuspelo však ani ľavicové krídlo, niektorí z jeho predstaviteľov sa do vedenia vôbec nedostali.
Je to zrejme príznačné pre súčasný stav SPD, ktorá naďalej nemá ujasnený vzťah k svojmu programu. Či schválené návrhy reforiem SPD dokáže sprostredkovať nemeckému obyvateľstvu, je preto dosť nepravdepodobné.
Na svojho koaličného partnera - Zelených - sa pritom SPD môže spoľahnúť aj v budúcnosti. Predsedníčka poslaneckého klubu Zelených Katrin Göring-Eckardtová označila bochumský zjazd za potvrdenie spoločnej vládnej politiky.
Autor: VLADIMÍR MÜLLER, Bonn pre SME